Skeptikët e vaksinave janë problemi i vërtetë i pandemisë

schedule09:39 - 18 Tetor, 2021

schedule 09:39 - 18 Tetor, 2021

Nga Albert Hunt, The Hill

Ndërsa vendi po lufton për të rritur shkallën e vaksinimit,  për të prodhuar një shkallë të madhe të imunitetit nga virusi Delta dhe ndoshta edhe ndaj varianteve më vdekjeprurëse, është thelbësore ti bëjmë thirrje skeptikëve të vaksinohen.

Pasi ata janë në të vërtet mankthi dhe problemi i  vërtetë i Covid.

Lajmi i mirë: Më shumë se 56 përqind e amerikanëve janë vaksinuar plotësisht; Administrata e Ushqimit dhe Barnave pritet të miratojë vaksinën për  fëmijët; numri i rasteve dhe vdekjeve ka shënuar rënie. Lajmi i keq:Rreth 100,000 raste dhe 1,500 viktima regjistrohen çdo ditë në SHBA.

Nën pretendimin për mbrojtjen e lirive personale, skeptikët po rrezikojnë të tjerët.  Governatori i Teksasit, Greg Abbott lëshoi një urdhër ekzekutiv që ndalonte çdo biznes privat ose qeveri lokale ose shkolla të vaksinonin studentët; ata do të përballen me një gjobë prej 1.000 dollarësh. Abbott gjithashtu kundërshton mandatet e maskës. Nuk është për t’u habitur që Teksasi ka shënuar rekord të infektuarish, raporton abcnews.al

Guvernatori i Teksasit, Dan Patrick, vitin e kaluar sugjeroi që ndoshta të moshuarit – më të rrezikuarit nga virusi  duhet të vdesin në mënyrë që ekonomia të hapet. Merrni parasysh Idaho, e cila ka një nga nivelet më të ulëta të vaksinimit në vend. Me një rritje të rasteve, njësitë e kujdesit intensiv ishin të tejmbushura.

Kur guvernatori i Idaho ishte jashtë shtetit për disa ditë, guvernatori i krahut të djathtë, nënkoloneli Janice McGeachin lëshoi ​​një urdhër ekzekutiv që ndaloi çdo shkollë ose universitet nga kërkesat e vaksinave ose testimet e detyrueshme. Ashtu siç ka avokatë të çmendur, gazetarë dhe politikanë, ka edhe një shumicë mjekësh kundër vaksinave.

“Shoqata Amerikane e Mjekëve dhe Kirurgëve ” ka paralajmëruar kundër vaksinave, veçanërisht për fëmijët. Sipas Shoqatës Mjekësore Amerikane më shumë se 96 përqind e mjekëve janë  vaksinuar. Ekzistojnë një numër afro-amerikanësh që janë skeptikë ndaj vaksinave për arsye historike.

Çfarë do të bënin skeptikët ndaj vaksinave nëse fëmija i tyre do të infektohej?

E njëjta pyetje vlen edhe për kompanitë, shkollat, restorantet, policët dhe politikanët. Jeta jonë është në rrezik.

/abcnews.al