Skënderbeu favorit në sfidën e sotme në Superligë me Tiranën

schedule16:35 - 22 Shtator, 2018

schedule 16:35 - 22 Shtator, 2018

Skënderbeu pret Tiranën në ndeshjen e Superligës në orën 18:45. Korçarët janë favoritë, por kryeqytetasit deklarojnë se do të kërkojnë vetëm fitoren.

Trofeun e fundit e kanë fituar pikërisht përballë këtij rivali. Tirana ia doli në 2017 ndaj Skënderbeut në finalen e Kupës, veçse është një ndeshje nga ato që nuk bindin për seriozitetin e luftës, ndaj edhe nuk jep shumë shpresë për sfidën e sotme në Korçë, në 18:45.

Kanë kaluar vite që kur kryeqytetasit ia kanë dalë në stadiumin “Skënderbeu”, siç ndodhi në finalen e Superkupës 7 vjet më parë nën drejtimin e trajnerit spanjoll, Rubio.

Edhe sot me një trajner të huaj, brazilianin Ze Maria, me çfarë synimi shkon Tirana në këtë sfidë?

Ze Maria nuk do të ketë pak probleme. Mbrojtësi Hoxhallari është i pezulluar, ndërsa Kobina ka qenë në dyshim deri ditën e djeshme.

Skënderbeu jepet padyshim tepër favorit. Është kampion në fuqi, luan në fushën e vet, është në krye të Superligës, dhe vjen pas një fitoreje bindëse në Vlorë .

Kapiteni Marko Radash thotë kështu. Përtej aspektit sportiv, kur Tirana shkon në Korçë shqetësim më vete është siguria.

Ashtu si me tifozët e Partizanit, edhe me ata bardheblu ka pasur përplasje madje për vite me radhë.

Për fat, nëse mund të thuhet kështu, ultrasit e tifogrupit “Tirona Fanatiks” nuk do të jenë në Korçë, për shkak të dënimit të fushës, siç bëjnë me dijë edhe në rrjetet sociale.

Pra, do të jetë një ndeshje e luajtur si në bibliotekë. /abcnews.al