Si të shpëtoni menjëherë nga një puçërr

schedule07:50 - 8 Shtator, 2021

schedule 07:50 - 8 Shtator, 2021

Dr. Angela Lamb, Drejtore e Dermatologjisë në Westside Mount Sinai në New York, thotë se nuk ka “garanci” për të larguar një puçërr brenda disa orësh, por ka disa hapa që mund të ndërmerrni për të ndihmuar lëkurën tuaj. Shikoni më poshtë se cilat janë ato:

Sigurohuni që përdorni përbërësit e duhur

Puçrrat zakonisht shkaktohen nga katër gjëra: pengimi i folikulave, rritja e mikrobeve, prodhimi i inflamacionit. Të gjitha këto çështje mund të adresohen kur një puçërr është në një fazë të hershme. “Mënyra më e zakonshme për t’u marrë me këto çështje është përdorimi i peroksidit benzoyl, squfurit, vajit të pemës ose produkteve të acidit salicilik para se të shkoni në shtrat.”

Peroksidi benzoyl vret mikrobet ndërsa vaji i pemës së çajit dhe squfuri ndihmojnë në “tharjen” e puçrrave. Përdorimi i këtyre produkteve mund ta bëjë puçrrën të duket më e vogël në mëngjes. Së fundi, produktet e acidit salicilik jo vetëm që thajnë puçrrat dhe vrasin çdo mikrobe, por gjithashtu eksfolojnë lëkurën.

Lani me pastruesin e duhur

Trajtimet aktuale janë të rëndësishme për të trajtuar një puçërr, por mos injoroni fuqinë e një pastruesi të mirë. Përdorimi i rregullt i pastruesit jo vetëm që do të shërojë puçrrat që keni, por gjithashtu do të parandalojë urgjencat e ardhshme. “Pastruesit eksfolues janë të përsosur për aknet, pasi ndihmojnë në bllokimin e poreve jo vetëm për të trajtuar puçrrat, por edhe për t’i parandaluar ato të shfaqen”, thotë Dr. Patel.

Provoni kremin me hidrokortizon

Sipas Dr. Patel, kremi hidrokortizon mund të jetë një zgjidhje e shpejtë për skuqjen, për sa kohë që nuk e përdorni për më shumë se tre net rresht. Mos vendosni një shtresë shumë të trashë,nëse nuk jeni të kujdesshëm, mund të bllokojë poret tuaja.

Qëndroni larg përbërësve të ngrënshëm

Produktet me vaj kokosi, vaj ulliri ose vaj bajameje tingëllojnë luksoze dhe të shëndetshme, por kur bëhet fjalë për trajtimin e akneve, gjithçka që bëjnë është të përkeqësojnë problemin. Shmangni përbërësit e ngrënshëm nëse doni të heqni qafe një puçërr sa më shpejt të jetë e mundur./abcnews.al