Si të qetësoni djegien nga dielli në mënyrë natyrale

schedule13:32 - 3 Gusht, 2021

schedule 13:32 - 3 Gusht, 2021

Mënyra më e mirë për të parandaluar djegine nga dielli është të shmangni rrezet gjatë orëve më të nxehta të ditës dhe të përdorni krem mbrojtës. Sidoqoftë, ka disa metoda natyrale që mund të qetësojnë djegien.

Aloe Vera

Xheli nga kjo bimë lehtëson skuqjen dhe dhimbjen si dhe freskon zonën e djegur.

Vaj kokosi

Ky vaj mbron dhe zbut lëkurën që është djegur. Shpërlajeni lëkurën me ujë të ftohtë dhe më pas aplikoni vajin e kokosit, të cilin gradualisht lëkura do ta thithë.

Bollgur

Bollgur zbut acarimin në zonën e lënduar. Bëni një pastë me bollgur, mjaltë dhe qumësht dhe aplikojeni tek zona ku jeni djegur. Lëreni të qëndrojë derisa të thahet dhe më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë.

Domate

Domatja zvogëlon acarimin dhe dhimbjen. Bëni një pastë dhe aplikojeni në zonën ku jeni djegur. Më pas shpërlajeni me ujë të ftohtë.

Hidratimi

Lëkura e djegur është e thatë. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të pini shumë lëngje dhe të hani ushqime të pasura me ujë, të tilla si shalqinj, tranguj, rrush dhe portokalle. /abcnews.al