Si të mbani duart ngrohtë në ditë të ftohta

schedule19:09 - 18 Janar, 2021

schedule 19:09 - 18 Janar, 2021

Ndodhemi në kulmin e dimrit dhe temperaturat janë shumë të ulta. Dhe normalisht duart tuaja mund të ngrinë nga i ftohti. Më poshtë ne do ju tregojmë disa mënyra si t’i mbani duart ngrohtë.

  1. Qëndroni të ngrohtë, mos u ngrohni.

Kjo mund të tingëllojë e qartë, por përparësia juaj nr. 1 është të qëndroni ngrohtë. Për të qëndruar ngrohtë, vishni një palë dorashka cilësore.

  1. Qëndroni të thatë.

Duart e lagura janë duar të ftohta, prandaj duhet t’i mbani duart tuaja të thata. Një palë dorashka të papërshkueshme nga uji do të mbajnë lagështirën nga jashtë, por gjithashtu duhet të keni kujdes për mbinxehje dhe djersitje.

  1. Bllokoni erën.

Një erë e ftohtë mund të dërgojë të dridhura në shpinë dhe të ngrijë gishtat. Doreza të papërshkueshme nga uji janë edhe kundër erës.

  1. Lëvizni.

Lënia e duarve pa lëvizur për një kohë të gjatë në temperatura të ftohta nuk është kurrë një ide e mirë. Nëse duart tuaja ftohen, ngroheni ato me lëvizje të thjeshta për të rritur rrjedhjen e gjakut në gishta,

  1. Shtoni nxehtësi.

Paketat e ngrohta të duarve janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të ngrohur gishtat tuaj, veçanërisht nëse jeni të prirur për gishta të ftohtë ose keni qarkullim të dobët. Ka edhe mundësi të tjera, të tilla si dorashka me elemente ngrohëse të ndërtuara në to./e.b-abcnews.al