Si ta pastroni furrën tuaj dhe ta bëni atë të shkëlqejë

schedule22:03 - 6 Janar, 2022

schedule 22:03 - 6 Janar, 2022

Sa herë keni pjekur një tortë ose keni bërë një pica dhe keni ndotur aq furrën sa nuk mund ta shihni as nga xhami? E sigurt është se njollat ​​nuk do të zhduken vetë një ditë. Lajmi i mirë është se pastrimi i furrës është më i lehtë nga sa mendoni. Shikoni më poshtë pyetjet më të zakonshme për pastrimin e furrës, të cilat do t’ju ndihmojnë të bëni punën tuaj në mënyrën më efikase.

Sa shpesh duhet të pastroni një furrë?

Sa më e pastër të jetë furra, aq më e mirë është shija e ushqimit. Por përveç pastrimit të rregullt të mbetjeve ushqimore, duhet të bëni një pastrim të thellë në furrë rreth një herë në tre muaj ose më shumë. Por nuk ka rregulla të vështira dhe të shpejta. Nëse nuk e përdorni furrën shumë shpesh, mund t’i lini më shumë kohë pastrimit të përgjithshëm.

Si të përdorni funksionin e vetëpastrimit të furrës tuaj

Procesi i vetë-pastrimit zgjat rreth tre orë. Dhe temperatura gjatë procesit mund të arrijë deri në pothuajse 480 gradë Celsius. Për tre orë!

Ju gjithashtu duhet të bëni një kërkim të vogël përpara se të aktivizoni. Disa furra kërkojnë që të hiqni grilat dhe gjithçka tjetër përpara se të vazhdoni. Dhe ju duhet t’i rezistoni dëshirës për të shtuar detergjent sepse mund të dëmtojë furrën tuaj.

Prisni derisa furra juaj të ftohet në temperaturën e dhomës përpara se ta fshini dhe nëse furra juaj është e madhe, mund t’ju duhet të aktivizoni funksionin e vetëpastrimit më shumë se një herë.

Si mund ta pastroni furrën me materiale nga kuzhina juaj

Bëni një pastë të fortë me një kombinim të gjysmë filxhani sodë buke dhe rreth 2-3 lugë gjelle ujë dhe përhapeni në muret e furrës. Lëreni të ulet për të paktën një orë për të bërë “magjinë” e saj gjatë natës. Më pas hiqeni pastën me një sfungjer sa më mirë.

Prej aty hidhni pak uthull në ujë në një shishe sprej dhe spërkatni pjesën e brendshme të furrës. Do të vini re se kur përzierja e uthullës takohet me pastën, krijohen flluska. Fshijeni me një leckë të lagur. Bëni këtë sa herë të jetë e nevojshme për të hequr të gjithë pastën.

Si të pastroni xhamin e furrës

Ju kujtohen makaronat me sodë buke? Mund ta përdorni edhe në gotën e furrës! Përhapeni dhe lëreni të qëndrojë për disa orë përpara se ta hiqni dhe ta lustroni me një leckë të butë dhe sigurisht mos e gërvishtni xhamin. Ju gjithashtu mund të përdorni një përzierje të butë sapuni dhe uji për të njëjtën punë.

Si mund t’i pastroni raftet e furrës?

Mënyra më e lehtë për të pastruar raftet e furrës është të mbushni një vaskë me ujë shumë të nxehtë. Nga atje, mund të shtoni sapun për larjen e enëve (1/2 deri në 1 filxhan) ose mund t’i mbuloni grilat me sodë buke përpara se të laheni. Zhytini në ujë gjatë gjithë natës dhe në mëngjes do të keni grila me shkëlqim, gati për t’u vendosur sërish në furrë.

Tani që furra juaj është e pastër nga brenda, thjesht fshijeni pjesën e jashtme me një përzierje të butë sapuni dhe uji dhe do të keni një furrë si të re!/abcnews.al