Si pritet të rreshtohet kombëtarja ndaj Islandës

schedule17:00 - 7 June, 2019

schedule17:00 - 7 June, 2019

Kombëtarja shqiptare vijon përgatitjet në Reikjavik në prag të duelit kualifikues të Euro 2020 ndaj Islandës. Trajneri Edi Reja pritet të aplikojë në fushë formacionin 3-5-2.

Kombëtarja shqiptare e futbollit vijon përgatitjet në Reikjavik në prag të duelit zyrtar ndaj Islandës. situata është e qetë në radhët e kuqezinjve dhe mjaft optimiste për transfertën e Islandës.

Problem i vetëm aktualisht janë temperaturat e ulëta. Trajneri Edi Reja ka vendosur që seancat stërvitore të zhvillohen në një orar të përafërt me atë të ndeshjes në mënyrë që lojtarë të përshtaten me kushtet atmosferike.

Trajneri italian nuk ka ndryshuar shumë gjëra në skuadër në krahasim me përgatitjet e zhvilluara në Shqipëri dhe Gjermani. Për sfidën ndaj Islandës trajneri Edi Reja pritet të hedhë në fushë formacionin 3-5-2.

Në portë do të pozicionohet Etrit Berisha në mungesë të Strakoshës. Në mbrojtjen me tre do të rreshtohen Dermaku, Ismajli dhe Veseli. Para repartit difensiv do të vendohet Migjen Basha.

Ndërkohë që reparti i mesit të fushës do të plotësohet në qendër nga Xhaka dhe Kaçe ndërkohë që në linjat anësore Hysaj dhe Aliji. Në repartin ofensiv pas shumë kohësh do të shohim dyshen shtatlartë Bekim Balaj dhe Sokol Cikalleshin.

Përballë mbrojtjes nordike duhen centimetra në  fazën ofensive dhe dy sulmuesit kuqezi do të përbëjnë kërcënim real për Islandën. Shqipëria renditet në vendin e tretë në grupin H në kuotën e 3 pikëve me një fitore ndaj Andorrës dhe një humbje në “Loro Boriçi” përballë Turqisë./ABC News Albania 24/7