Si ndikon stresi në cilësinë e gjumit tonë?

schedule13:59 - 4 Maj, 2021

schedule 13:59 - 4 Maj, 2021

Një studim i ri i botuar në “Nature Human Behavior” pretendon se njerëzit me probleme të gjumit kanë një rritje të ankthit dhe stresit.

Ata që flenë më pak se gjashtë orë, kanë mesatarisht 27% më shumë të ngjarë të kenë arterosklerozë sesa ata që kanë fjetur 7 – 8 orë. Kjo u gjet nga studiuesit nga Qendra Kombëtare për Kërkime Kardiovaskulare në Madrid dhe Universitetin Tufts në Shtetet e Bashkuara, të cilët analizuan të dhënat për gati 4,000 njerëz me një moshë mesatare prej 46 vjeçësh.

Sidoqoftë, ata zbuluan se barra ishte më e lartë për ata që flinin keq pasi kishin 34% më shumë gjasa të kishin arterosklerozë sesa ata që flinin mirë. Ekzistojnë gjithashtu prova se gjumi më shumë se 8 orë në ditë mund të shoqërohet me një rrezik në rritje të aterosklerozës.

Studiuesit theksojnë se, është e rëndësishme të kuptohet se më pak gjumë, por me cilësi të mirë, mund të kompensojë efektet e dëmshme të një kohe më të shkurtër./abcnews.al