“Shtoni sanksionet ndaj Rusisë,” Zelensky diskuton me Macron-in për situatën në centralin Zaporizhzhia

schedule18:54 - 16 Gusht, 2022

schedule 18:54 - 16 Gusht, 2022

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky u ka bërë thirrje liderëve botërorë që vendosin me shumë sanksione ndaj Rusisë që kjo e fundit të detyrojë trupat e saj të largohen nga centrali bërthamor Zaporizhzhia.

Më vonë gjatë ditës së sotme, lideri ukrainas njoftoi me anë të një postimi në Twitter se rreth kësaj çështjeje diskutoi sot edhe me presidentin francez Emmanuel Macron.

Në postimin e tij, Zelensky thotë se e falënderoi homologun francez për “ndihmën e prekshme të mbrojtjes” dhe se i përsëriti presidentit thirrjen e tij për të shtuar sanksionet ndaj Rusisë. /abcnews.al/

Continued dialogue with 🇫🇷 President @EmmanuelMacron. Informed about the situation at the front, Russia’s nuclear terrorism at the ZNPP. Thanked for 🇫🇷’s tangible defense aid. Discussed macro-financial aid to 🇺🇦 & food security challenges. We must increase sanctions on Russia.

;