Shkurtim punonjësish apo page? Mesazhe të vyera në kohë krize, ekspertët i ndajnë në ‘Abc e pasdites’

schedule18:16 - 23 Nëntor, 2020

schedule 18:16 - 23 Nëntor, 2020

A është pandemia një sfidë për njerëzimin? Të ftuar në studion e ‘ABC e Pasdites’ me moderatorin Ermal Peçi publicistja Arlinda Causholli, mjekja psikiatre Arjan Rreli dhe sipërmarrësi Eglent Bici ndanë mendimin se në këtë periudhë të vështirë të gjithë duhet të marrin më të mirën dhe ta shohin pozitivisht.

Por çfarë mesazhesh apo këndvështrimesh ndajnë ato për të ndihmuar kategorit e ndryshme të njerzve?

Ermali në intervistën “Dua te them diçka” secili i bën pyjetet të cilët do tu duhej të përgjigjeshin duke përcjellë një mesazh të caktuar.

Çfarë do ti thojë tani live një familjari të papunë?”, ishte kjo pyetja drejtuar Arjanës. Kjo e fundit  përgjigjet:  “Askush nuk duhet të jetë i papunë, në këto ditë që jemi sot, më mirë puno kot se sa rri kot”.

Ajo ka një marrëdhënie të fortë dhe të qëndrueshme me të rinjtë, duke qëndruar përpara tyre me mesazhe të forta motivimi.  Por çfar do ti thoshte Arlinda një djali që mendon se babi duhet ti plotësoj çdo tekë të tij?

“Unë mendoj që ai duhet patjetër të ngrihet në mëngjës me një mendim ndryshe që të punoj vetë”.

Eglent Bici është nga ata të rinj shqiptarë që të ardhmen  e tij vendosi ta ndërtojë në Shqipëri, duke qenë përpos një folësi motivues edhe sipërmarrës. Ermali e pyet se “çfarë do ti thoshte një sipërmarrësi që do ti duhet ose të shkurtoj punëtorët si numër ose pagën e tyre?”

“Pagën e tyre.  Jo vetm t’ua shkurtojë, por ti mbledh  duke i thënë kjo është situata këto janë numrat, kjo shtë ajo çka ne po marrim, kjo është ajo çka ne po japim.  Do ishte fantastike që secilit prej nesh ti ulej nga 10%, 20%, 30%. Madje e di çfarë?  Unë I pari, po e ulë pagën time 50%”.

Ermali me të qeshur i thotë se këtu me siguri, nuk e ka fjalën për sipërmarrësit shqiptar.