Shkencëtarët në Greqi gjejnë pemën e fosilizuar 20 milion vjeçare

schedule15:40 - 16 Shkurt, 2021

schedule 15:40 - 16 Shkurt, 2021

Shkencëtarët grekë në ishullin vullkanik të Lesbos thonë se kanë gjetur një pemë të rrallë të fosilizuar, degët dhe rrënjët e së cilës janë akoma të paprekura pas 20 milion vitesh.

Pema u gjet gjatë punimeve në rrugë pranë një pylli antik të ngurtësuar miliona vjet më parë në ishullin mesdhetar lindor dhe u transportua nga vendi duke përdorur një platformë speciale prej metali.

Isshtë hera e parë që një pemë është gjetur në gjendje kaq të mirë e plotë me degë dhe rrënjë që kur filluan gërmimet në 1995, tha profesori Nikos Zouros i Muzeut të Historisë Natyrore të Pyllit të Petrifikuar të Lesbos.

“Është një zbulim unik,” tha ai. “Ruhet në gjendje të shkëlqyeshme dhe nga studimi i drurit të fosilizuar ne do të jemi në gjendje të identifikojmë llojin e bimës nga vjen.”

Pylli i ngurtësuar i Lesbos, një zonë e mbrojtur nga UNESCO me 15,000 hektarë, është rezultat i një shpërthimi vullkanik 20 milion vjet më parë që mbyti ekosistemin e atëhershëm pyjor subtropikal të ishullit në lavë.

Pema e fosilizuar, e gjatë rreth 19 metra, u ruajt nga një shtresë e trashë hiri vullkanik pasi ra. Një numër i madh i gjetheve të pemëve frutore u gjetën në të njëjtin vend, duke shtuar fotografinë së bashku me kockat e kafshëve nga zona e përgjithshme.

“Gjatë gërmimeve pyjet e ndryshme që ekzistonin midis 17 dhe 20 milion vjet më parë në Lesbos janë duke u zbuluar dhe ne mund të rindërtojmë ekosistemin që ekzistonte gjatë asaj periudhe,” tha Zouros.l.k/abcnews.al