Shembet kisha, humbin jetën 13 besimtarë

schedule18:15 - 19 Prill, 2019

schedule 18:15 - 19 Prill, 2019

Të paktën 13 persona kanë vdekur dhe shumë të tjerë kanë mbetur të plagosur nga shembja e një muri në një kishë të Afrikës së Jugut, në fillim të shërbesës së Pashkës. Shërbimet lokale të emergjencës kanë bërë të ditur se 29 persona janë dërguar në spital pas shembjes, e verifikuar në provincën bregdetare Kua Zulu Natal. Autoritetet lokale kanë fajësuar për tragjedinë kushtet e këqija të motit, të karakterizuara nga shira të dendura. Muri në pjesën ballore të kishës u shemb në fillim të një eventi njëjavor, i konsideruar si festivali i Pashkës. Pas tragjedisë, një shërbesë lutjesh në nder të viktimave u mbajt në një tendë të madhe të ngritur përpara kishës./abcnews.al