Shefi i Kupës së Botës Katar: Tifozët e dehur do të dërgohen në zona speciale për t’u kthjelluar

schedule14:25 - 13 Tetor, 2022

schedule 14:25 - 13 Tetor, 2022

Shefi i Kupës së Botës të Katarit i ka thënë federatës angleze dhe të Uellsit që të fokusohen në ekipet e tyre në vend që të kërkojnë kompensim për puntorët migrantë dhe zbuloi se tifozët e dehur do të dërgohen në zona speciale për t’u kthjelluar.

Në një intervistë të gjërë në Doha, Nasser Al Khater tha gjithashtu për “Sky News” se kritikat e qëndrueshme ndaj turneut mund të konsiderohen raciste.

Ai tha:

Tifozët homoseksualë do të jenë të mirëpritur të shfaqin flamurin e tyre.

FIFA do të duhet të vendosë për kapitenët që do të mbajnë shkrimin “One Love” ndërsa paralajmëron kundër mesazheve politike nga ekipet.

Do të krijohen zona ku tifozët e dehur do të kthjellohen.

95% e biletave janë shitur.

Kupa e parë botërore e Lindjes së Mesme hapet më 19 nëntor, kulmi i një rrugëtimi 12-vjeçar që kur Katari fitoi një votë të ndotur gjerësisht nga FIFA, organi ndërkombëtar qeverisës i futbollit.

Në atë kohë, Al Khater është ngritur në krye të komitetit suprem që mbikëqyr planifikimin e Katarit dhe ka qenë në vijën e kritikave.

Një grup vendesh evropiane, duke përfshirë Anglinë dhe Uellsin, e kanë kaluar ndërtimin e Kupës së Botës duke theksuar shqetësimet në lidhje me vuajtjet e punëtorëve migrantë dhe pretendimet për pamjaftueshmërinë e financimit të kompensimit të Katarit.

Al Khater tha për Sky News: “Shumë njerëz që flasin për këtë çështje mbi mirëqenien e punëtorëve… nuk janë ekspertë në industri. Dhe ata nuk janë ekspertë në atë që po flasin.

Dhe unë ndjej se ata ndihen të detyruar, se duhet të flasin. Mendoj se ata duhet të lexojnë vërtet dhe të edukojnë veten pak më shumë për atë që po ndodh në terren në Katar.”/ h.ll/abcnews.al