Shahini: Dhuna seksuale fenomen shqetësues, shkolla do të ndihmojë në eleminimin e saj

schedule21:45 - 1 Qershor, 2020

schedule 21:45 - 1 Qershor, 2020

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini, këtë të hënë përmes një videomeesazhi në Facebook, thekson rëndësinë që ka denoncimi i rasteve të dhunës tek fëmijët.

Shahini në thirrjen e saj thekson se është e rëndësishme që shkolla të jetë një mjedis i sigurtë ë mënyrë që nxënësit të ishintë sigurtë dhe të mos pranonin asnjë abuzim.

Ndër të tjera ajo ka theksuar se për të eliminuar sa të mundet këtë fenomen do të shtojë numrin e punpnjësve sociale dhe psikologëve nëpër shkolla.

Përgëzoj nxënësit që gjejnë kurajon të denoncojnë dhunën e ushtruar ndaj tyre, si hapi i parë dhe i domosdoshëm për të luftuar bullizmin dhe dhunën. Politika “shkolla si hapësirë e sigurt” do të ndihmojë në këtë drejtim. Por, duhet bashkëpunim i të gjithëve për të ndryshuar kulturën patriarkale që mundëson dhunën ndaj vajzave dhe grave.

Gepostet von Besa Shahini am Montag, 1. Juni 2020

Bullizmin dhe për dhunën me bazë gjinore janë rritur shumë rastet kohët e fundit dhe falë denoncimeve nga familjarët e të dhunuarve janë parandaluar. Përgëzoj nxënësit që gjejnë kurajon të denoncojnë dhunën e ushtruar ndaj tyre, si hapi i parë dhe i domosdoshëm për të luftuar bullizmin dhe dhunën. Kjo është e vetmja mënyrë që institucionet dhe të rriturit të denoncojnë këtë dhunë, pasi shpesh kjo dhunë nuk është denoncuar.

Që ky mesazh të përcillet është e rëndësishme që shkolla të krijojë nujë ambjentr të sigurtë për të gjithë. Politika “shkolla si hapësirë e sigurt” do të ndihmojë në këtë drejtim. Por, duhet bashkëpunim i të gjithëve për të ndryshuar kulturën patriarkale që mundëson dhunën ndaj vajzave dhe grave”, është shprehur ministrja./abcnews.al