Senatorja Kamala Harris triumfon në debatin e dytë televiziv

12:50 | 28/06/201912:500

Raundi i dytë i debatit televiziv mes kandidatëve demokratë që sulmojnë presidencën amerikane, nxori fituese senatoren Kamala Harris. Pikat e saj të forta ishin të drejtat civile dhe racizmi

Ishte senatorja e Kalifornisë Kamala Harris protagonistja e raundit të dytë të debatit televiziv mes kandidatëve demokratë për presidencën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në temën e racizmit dhe të të drejtave civile, ajo arriti të lërë në hije kandidatin e favorizuar ish zëvendës presidentin Xho Bajden..

Përplasja mes Harris dhe Bajden ishte moment më domethënës i mbrëmjes, me senator që e kritikoi se kishte punuar me dy senator të dyshimtë dhe se kishte kundërshtuar autobusët shkollorë publikë, nga të cilët ajo si një person me ngjyrë kishte përfituar. Ajo deklaroi se nuk besonte që Bajden ishte racist por mbi këto çështje nuk mund të ketë debat intelektual mes demokratëve.

Duhet t’i përballojmë seriozisht dhe të reagojmë menjëherë, shtoi ajo. Bajden reagoi duke thënë se nuk i lavdëronte racistët dhe se ai nuk kishte kundërshtuar autobusët e shkollës por faktin që ato të drejtoheshin nga departamenti i arsimit. Harris më tej sulmoi kreun e Shtëpisë së Bardhë Trump duke thënë se politikat e tij për emigracionin tradhtonin vlerat e Amerikës – duartrokitjet ishin të gjitha për të në sallë. Dhe kur ajo kritikoi ish presidentin amerikan Obama për shkak të riatdhetësimeve të detyruara gjatë administratës së tij./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono