Seksi, pesë teknika për një jetë më të mirë mes çifteve

schedule13:56 - 30 Gusht, 2022

schedule 13:56 - 30 Gusht, 2022

Një sfidë kryesore e marrëdhënieve afatgjata është ruajtja e zjarrit të dashurisë, shkëndija që luan një rol të rëndësishëm në bashkimin e partnerëve derisa gradualisht të fillojë të shuhet.

Por a duhet të braktiset tërheqja apo pasioni mund të ringjallet?

Për Dr. Nicole K. McNichols, profesoreshë e asociuar në Departamentin e Psikologjisë në Universitetin e Nju Jorkut në Seattle, jeta e dashurisë mes çiftit është thelbësore për mirëqenien e marrëdhënies dhe sipas studimeve që tregojnë se seksi të paktën një herë një javë kontribuon në mirëqenien më të mirë mendore dhe fizike dhe menaxhimin më të mirë të konflikteve përmes tolerancës më të madhe ndaj gabimeve të partnerit .

Si mund të rivitalizohet kjo fushë e marrëdhënies, e cila, pavarësisht rëndësisë së saj në ruajtjen e saj, është e konsumuar në mënyrë disproporcionale nga koha dhe rutina? Eksperti ndan pesë strategjitë kryesore.

1. Programoni seksin

Mund të tingëllojë çdo gjë tjetër veçse romantike, por siç shpjegon Dr. McNichols, spontaniteti si një element i domosdoshëm i miqësisë është shpesh një ide e ndërtuar nga kultura kryesore dhe media, por sigurisht një pritshmëri joreale e një marrëdhënieje afatgjatë.

Çiftet me jetë të mirë dashurie planifikojnë takimet e tyre seksuale ashtu si pushimet e tyre, pastaj kërkojnë t’i shijojnë ato në maksimum. Kjo teknikë ndërton ndjenjën (afrodiziak) të pritjes dhe i tregon partnerit se ju po mbështeteni në mënyrë romantike tek ai.

2. Ndani fantazitë tuaja

Çiftet që janë të kënaqur me jetën e tyre të dashurisë nuk kanë turp t’i rrëfejnë njëri-tjetrit fantazitë e tyre romantike për fetishet e tyre më të veçanta dhe atë që e bën epshin e tyre të lartë. Eksperti sugjeron që këto diskutime të mos bëhen gjatë marrëdhënieve seksuale, por në momentet kur partnerët janë të relaksuar dhe ndihen të sigurt për të folur hapur.

3. Përgatitni terrenin

Lidhuni me njëri-tjetrin, flirtoni, kaloni kohë të këndshme së bashku kur nuk jeni duke bërë seks. Mos prisni që gjithçka të bëhet në minutën e fundit. Çiftet e lumtura seksualisht zakonisht e arrijnë këtë duke zgjedhur vende ku nuk ka shpërqendrime, të cilat shpesh i “rrisin” me detaje të tilla si disa qirinj.

4. Guxoni ide të reja

Dëshira seksuale lulëzon aty ku siguria, siguria dhe ndjenja e besimit takohen me të panjohurën , entuziastin dhe aventurierin . Studimet tregojnë se çiftet që provojnë diçka të re të paktën një herë në muaj – pavarësisht nëse është një pozicion tjetër apo një mjedis tjetër – gëzojnë një jetë seksuale më të kënaqshme.

5. Mos kërkoni perfekte

Seksi mund të jetë i zhurmshëm, ndonjëherë mesatar apo edhe qesharak, pa lidhje me atë që shihni në filmat seksi, ashtu si partnerët mund të portretizojnë imazhin e aktoreve të nxehta që marrin pjesë në to. Ndani filmat ose fantazinë nga jeta reale , qeshni kur diçka nuk shkon, ndjeni intimitet dhe kthejeni lojën e dashurisë në një proces mësimi dhe përmirësimi, jo një konkurrencë performancash.