Sekreti i grave koreane për një lëkurë të pastër dhe të ndritshme

schedule10:57 - 4 Maj, 2021

schedule 10:57 - 4 Maj, 2021

Mënyra se si gratë koreane trajtojnë lëkurën e tyre, kohët e fundit, ka fituar shumë popullaritet edhe në Perëndim.

Produktet kozmetike koreane, të tilla si maskat e fytyrës, kanë evoluar në një masë të tillë që ato janë një objekt i vlefshëm përtej kufijve të vendit, pasi për gratë koreane, imazhi i një lëkure të shëndetshme dhe të lëmuar është sinonim i shëndetit të mirë, kështu që ata kalojnë kohë dhe përpjekje për t’u kujdesur për fytyrën e tyre.

Më poshtë abcnews.al do ju tregojë 3 maska bukurie të përdorura nga gratë koreane që bëjnë mrekulli, duke zvogëluar njollat ​​dhe rrudhat, duke luftuar aknet dhe duke zbutur lëkurën.

1. Maskë fytyre me ujë orizi

Në rast se po mendoni të gatuani oriz, shpëlajeni mirë dy ose tre herë dhe mbajeni ujin nga larja e fundit. Përdoreni atë për të pastruar fytyrën tuaj tre ose katër herë. Kjo maskë koreane e bërë në shtëpi funksionon për të zvogëluar njollat, duke e bërë lëkurën të duket më rrezatuese, ndërsa ndihmon gjithashtu në uljen e akneve.

2. Maskë fytyre me çaj jeshil

Një produkt tjetër që gratë koreane përdorin për të përmirësuar pamjen e fytyrës së tyre është çaji jeshil . E vetmja gjë që duhet të bëni është që me çaj të nxehtë jeshil të shpëlani fytyrën. Më pas shpëlajeni me ujë. Duke lëshuar papastërti nga fytyra, ajo lehtëson lëkurën dhe mbyll poret.

3. Maskë fytyre me miell

Mielli mund të jetë një nga produktet më pak të dëgjuara kur bëhet fjalë për maskat, por gratë koreane e përdorin atë gjerësisht për kujdesin e lëkurës së tyre. Përzieni pak miell në një tas dhe më pas shtoni pak qumësht dhe pak mjaltë, derisa të krijoni një pastë. Vendosni maskën në fytyrën tuaj dhe lëreni të veprojë për rreth 15 minuta. Rezultati? Reduktim i vajit dhe heqja e qelizave të vdekura të lëkurës./abcnews.al