Samiti i BE me axhendë të ngjeshur, Michel: Turqia konstruktive, ose të gjitha opsionet në tryezë

schedule23:21 - 29 Shtator, 2020

schedule 23:21 - 29 Shtator, 2020

Në datat 1 dhe 2 Tetor në Bruksel do të zhvillohet samiti i liderëve të BE-së, ndërsa Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel u ka dërguar një letër ku theksohet se në qendër të diskutimeve do të jenë situata nga Covid-19, marrëdhëniet me Kinën, konflikti Turqi-Greqi, Bjellorusia, helmimi i Alexei Navalny, lideri i opozitës ruse, por edhe përshkallëzimi në Nago-Karabak mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Duke u ndaluar te konflikti Turqi-Greqi, Charles Michel shprehet se të gjitha opsionet janë në tryezë për Ankaranë nëse nuk është konstruktive.

Takimi ynë special të enjten dhe të premten do të përqendrohet kryesisht në vendin e Evropës në botë dhe aftësinë tonë për të formësuar fatin tonë. Takimi ynë do të fillojë të Enjten në orën 15.00 me shkëmbimin tradicional të pikëpamjeve me Presidentin e Parlamentit Evropian, David Sassoli. Ne më pas do të përdorim takimin tonë të parë për të diskutuar marrëdhëniet BE-Kinë. Ne shpresojmë të punojmë me Kinën për të adresuar sfidat kryesore globale, të tilla si pandemia COVID 19 dhe ndryshimi i klimës. Ne gjithashtu duam të insistojmë në një marrëdhënie ekonomike më të ekuilibruar dhe reciproke, duke siguruar një fushë të barabartë loje. Dhe ne do të vazhdojmë të promovojmë vlerat dhe standardet tona.

Në fund të takimit, ne do të diskutojmë çështjet aktuale që kërkojnë vëmendjen tonë, përkatësisht situatën në Bjellorusi, helmimin e Alexei Navalny dhe përshkallëzimin në Nago-Karabak. Darka do t’i kushtohet tërësisht situatës në Mesdheun Lindor dhe marrëdhënieve tona me Turqinë. Qëllimi ynë është të krijojmë hapësirë ​​për një dialog konstruktiv me Turqinë për të arritur stabilitetin dhe sigurinë në të gjithë rajonin dhe për të siguruar respektimin e plotë të sovranitetit dhe sovranitetit të të gjitha Shteteve Anëtare të BE. Kjo do të jetë e mundur vetëm nëse Turqia angazhohet vetë në mënyrë konstruktive. Të gjitha opsionet mbeten në tryezë për të mbrojtur interesat legjitime të BE-së dhe shteteve anëtare të saj. BE mund të jetë e fortë në skenën ndërkombëtare vetëm nëse ekziston një bazë e fortë dhe inovative ekonomike.

COVID-19 ka zbuluar padyshim disa nga dobësitë e BE-së. Sidoqoftë, unë besoj se duhet ta kthejmë atë në një mundësi, duke vlerësuar në mënyrë kritike se si ta bëjmë BE-në më elastike. Paketa e rimëkëmbjes emergjente, e miratuar në korrik, do të ndihmojë në transformimin e ekonomive tona. Në fund të takimit, ne do të japim një përmbledhje të shkurtër të negociatave me Mbretërinë e Bashkuar. Unë pres që t’ju shoh në Bruksel” mbyllet letra./ db/Abcnews.al