Sa sekonda i duhen Elon Musk për të marrë rrogën tuaj mujore?

schedule18:20 - 6 Dhjetor, 2021

schedule 18:20 - 6 Dhjetor, 2021

Në kundërshtim me besimin popullor, Elon Musk nuk e filloi teknikisht Tesla Motors. Martin Eberhard dhe Mark Tarpening e bënë atë në vitin 2003. Por Musk bëri një investim të rëndësishëm në fushatën e parë për mbledhjen e fondeve të kompanisë vitin e ardhshëm, duke fituar kryesinë e bordit dhe në 2008 më në fund mori frenat si CEO.

Musk që atëherë është bërë imzhi i Tesla-s dhe i kompanisë së inxhinierisë së hapësirës ajrore SpaceX. Por nëse ka një gjë për të cilën Musk njihet këto ditë, ndoshta është pasuria e tij.

Elon Musk – Një nga njerëzit më të pasur në botë

Në vitin 2020, pasuria e tij ishte 24.6 miliardë dollarë, duke e çuar atë në vendin e 31 në listën e miliarderëve të Forbes. Kur Forbes zbuloi listën e 2021 të njerëzve më të pasur në botë, Musk kishte bërë një hap të madh në vendin e dytë me 151 miliardë dollarë, në vend të parë ishte, çuditërisht, Amazon Jeff Bezos me 177 miliardë dollarë.

Sipas mentalfloss.com, megjithëse Musk grumbulloi gati 6 miliardë dollarë në aksionet e Tesla-s në fillim të nëntorit, vlera e tij neto është ende mjaft e madhe për të qenë pothuajse e pakuptueshme, në të njëjtën mënyrë që Toka është aq larg nga dielli që është e vështirë të imagjinohet.

Faqja që zbulon se sa sekonda i duhen Elon Musk për të fituar pagën tuaj mujore

Pra, për ta bërë më të lehtë për të kuptuar pasurinë e Musk, kompania me bazë në Mbretërinë e Bashkuar e marrjes me qira të makinave Select Car Leasing ka shpikur një makinë llogaritëse të lehtë për t’u përdorur (ndonëse dëshpërues për të gjithë ne). Pasi të hapni faqen e internetit , numri në indeksin e fitimit të Musk fillon të rritet, kështu që ju mund të shihni se sa para po fiton ai nga koha që shpenzoni në faqe.

Pra, guxoni të pyesni veten saktësisht se sa i duhet Musk-ut për të fituar atë që merrni në një muaj apo edhe një vit të tërë. Lëvizni në fund të faqes dhe shkruani pagën tuaj vjetore në kutinë e dhënë dhe do të shihni saktësisht se sa kohë do t’i duhet Musk-ut për të bërë shumën përkatëse./abcnews.al