Sa para kërkon familja Glazer për Man United?

schedule21:07 - 23 Nëntor, 2022

schedule 21:07 - 23 Nëntor, 2022

U bënë të ditura detajet e një marrëveshjeje të mundshme për shitjen e Manchester United.

Dje u bë e ditur se familja Glazer, e cila e ka në pronësi klubin prej 17 vitesh, është gati ta shesë.

Sipas Daily Mail, pronarët e Mançester Junajtid duan më shumë se 5 miliardë paund për shitje, me 6 deri në 8 miliardë paund që është opsioni më i përshtatshëm.

Kompanitë e mëdha të IT si Amazon dhe Facebook shihen si ofertues të denjë për të blerë klubin. Autoritetet e disa shteteve mund të jenë të interesuara për blerjen, në veçanti, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Katari janë emëruar midis kandidatëve.

Një nga çështjet që do të duhet të marrin në konsideratë blerësit potencial është rikonstruksioni i stadiumit Old Trafford. Kjo mund të marrë deri në 2 miliardë euro. /G.D abcnews.al/