Sa kalori ka tryeza e Pashkëve?

schedule21:18 - 30 Prill, 2021

schedule 21:18 - 30 Prill, 2021

Tavolina e Pashkëve ka të gjitha të mirat e Zotit. Edhe deri tani është më e pasura në zgjedhje, por edhe kalori, krahasuar me tryezat e tjera festive. Kjo është arsyeja pse çdo vit, ju duhet të tregoheni të përmbajtur nëse nuk doni të shihni rezultate “të pakëndshme” në peshore.

Qengji, vezët, simite dhe pjatat e tjera të Pashkëve kanë shijen e tyre. Disa prej tyre, gjithashtu kanë shumë kalori. Shihni më poshtë në mënyrë indikative, sa kalori kanë ushqimet dhe ëmbëlsirat e Pashkëve.

Qengji 100 gr.: 316 kalori

Pjesa e gatimit: 583 kalori

1 vezë: 75 kalori

Biskota për Pashkë 60 gr.: 300 kalori

Vezë çokollate 100 gr.: 530 kalori

Një top i vogël akullore me vanilje: 70 kalori

Një top i vogël me akullore me çokollatë: 90 kalori./abcnews.al