Sa kalori ka një gotë birrë? Këshilla si të mos fryheni kur e pini

schedule20:45 - 19 Dhjetor, 2021

schedule 20:45 - 19 Dhjetor, 2021

Birra është një nga pijet e preferuara të njerëzve në mbarë botën. Askush nuk mund ta mohojë këtë.

Mund të tingëllojë e pabesueshme, por birra është ndoshta zgjidhja më e mirë e pijeve për ata që kujdesen për dietën e tyre. Hulumtimet kanë treguar se konsumimi i moderuar (jo më shumë se 2 gota për meshkujt dhe 1 për femrat) i pijeve joalkoolike nuk kontribuon në shtimin e peshës, ndaj mund ta shijoni me moderim dhe me kusht që të shoqërohet me pjata të lehta, si p.sh. si një shumëllojshmëri djathërash apo fruta deti dhe jo me meze të skuqura.

Birra nuk përmban yndyrë dhe kolesterol, ndërsa ka një përmbajtje të ulët sheqeri. Ka më pak kalori se pijet e tjera, por problemi lind kur njeriu nuk kufizohet në një gotë, por konsumon sasi të mëdha.

Vlera ushqyese e birrës (alkool 5% për 100 g)

 • Ujë: 94,32 gr.
 • Magnezi: 6 mg
 • Lipidet totale: 0,06 g.
 • Fosfor: 13 mg
 • Karbohidratet: 1,61 g.
 • Kaliumi: 25 mg
 • Sheqerna: 0,05 gr.
 • Natrium: 4 mg
 • Kalcium: 5 mg
 • Fibra dietike: 0,1 g.
 • Kalori / 250 ml
 • Lager birre 107
 • Birrë pa alkool 38

Këshilla për të mos u fryrë:

Pini birrën nga gota dhe jo direkt nga shishja apo kanaçe, në mënyrë që të krijohet shkumë dhe të lirohet dioksidi i karbonit. Birra me shkumë është më e tretshme dhe shkakton më pak belçim.

Mos u mundoni ta shuani etjen me birrë. Birra nuk ju shuan etjen. Nëse dëshironi të shuani etjen, pini ujë fillimisht dhe më pas shijoni birrën.

Mos e konsumoni birrën me sasi të madhe ushqimi, sepse jo vetëm që do të fryheni, por fryrja do të zgjasë shumë./abcnews.al