Sa filxhanë kafe në ditë i bëjnë mirë shëndetit, sipas shkencës

schedule22:51 - 15 Janar, 2021

schedule 22:51 - 15 Janar, 2021

Gjatë shekullit të 17-të, pirja e kafesë dënohej me vdekje. Në atë kohë, besohej se kishte efekte që ndryshonin mënyrën se si njerëzit mendonin. Për fat të mirë, ne mund të pimë kafe sa të duam dhe shumëllojshmëria e përbërësve është provuar se ndikojnë për mirë në shëndetin tonë. Por ka ende diskutime rreth asaj se sa kafe duhet të konsumojnë në ditë.

Sasia e duhur e kafesë ndihmon në shëndetin e zemrës.

Sa filxhanë kafe në ditë përfitojnë shëndetin tuaj, sipas Shkencës

Studiuesit besojnë se sasia optimale e kafesë që duhet për ta mbajtur zemrën më të re për më gjatë është 4 filxhanë në ditë.

Adhuruesit e kafesë jetojnë më gjatë.

Sa filxhanë kafe në ditë përfitojnë shëndetin tuaj, sipas Shkencës

Përgjatë viteve, studiuesit kanë vënë re se konsumuesit e rregullt të kafesë kanë më pak të ngjarë të preken nga probleme shëndetësore si sëmundjet e zemrës, goditjet në tru, sëmundjet e frymëmarrjes, infeksionet dhe diabeti. Një studim me 400 mijë pjesëmarrës tregoi se njerëzit që pinë kafe në baza ditore kishin më pak të ngjarë të vdisnin nga ndonjë shkak sesa njerëzit që ndërpresin kafeinën.

Sa filxhanë kafe në ditë përfitojnë shëndetin tuaj, sipas Shkencës

 

Sidoqoftë, nëse konsumoni shumë kafe, shkalla e rrezikut mund të jetë e madhe. Njerëzit që pinë rregullisht shumë kafe mund të përballen me disa ndërlikime shëndetësore. Pirja e më shumë se 6 filxhaneve ekspres çdo ditë mund të rrisë rrezikun e sëmundjes së zemrës deri në 22%, sipas një studimi.

Çfarë e bën kafenë tuaj jo të shëndetshme

Sa filxhanë kafe në ditë përfitojnë shëndetin tuaj, sipas Shkencës

Nëse konsumoni më shumë se 6 filxhanë në ditë, nuk është vetëm kafeina që mund të jetë e dëmshme për shëndetin tuaj. Shumë njerëz e pëlqejnë kafenë me shumë sheqer, i cili nga ana tjetër mund të shkaktojë probleme të tjera. /abcnews.al