“Russiagate”, avokatët e Trump përgatisin përgjigjet për Mueller

schedule14:00 - 12 Tetor, 2018

schedule 14:00 - 12 Tetor, 2018

Avokatët e presidentit amerikan janë duke përgatitur përgjigje të shkruara për prokurorin special që heton për çështjen “Russiagate”. Kjo raportohet nga CNN, që thekson se ata po përqëndrohen më shumë në dyshimet për bashkëpunim mes ekipit të fushatës së Trump me Kremlinin.

Avokatët e presidentit amerikan Donald Trump po përgatisin përgjigje të shkruara për pyetjet e shtruara nga Robert Mueller, prokurori special i cili heton për çështjen “Russiagate”, thënë ndryshe ndërhyrjen e dyshuar të Moskës në zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara, si dhe bashkëpunimin e dyshuar me fushatën e Trump.

Gjithashtu ai heton edhe lidhur me dyshimet nëse kreu i Shtëpisë së Bardhë ka penguar drejtësinë sa i përket investigimeve për “Russiagate”. Kjo është bërë e ditur nga CNN. Media amerikane njofton se përgjigjet do të përqëndrohen kryesisht tek tema e bashkëpunimit të dyshuar me rusët.

“Po vijojmë diskutimet me prokurorin special dhe nuk japim komente për këto mbledhje”, ka thënë për CNN avokati I Trump, Jay Sekuloë.

Ndërkohë, sa i përket këtyre hetimeve, ish-drejtori i fushatës së Trump, Paul Manafort dhe ish-avokati personal, Michael Cohen, kanë pranuar të bashkëpunojnë. Nuk dihet ende se kur do të përfundojnë këto hetime, por deri më tani janë evidentuar dhe sanksionuar disa shtetas rusë. Nga ana tjetër, Kremlini ka mohuar gjithmonë çdo përfshirje të mundshme apo ndikim në zgjedhjet amerikane./abcnews.al