Rusia vijon hakmarrjen, dëbon dhjetëra diplomatë italianë dhe spanjollë

schedule15:11 - 18 Maj, 2022

schedule 15:11 - 18 Maj, 2022

Rusia vijon me hakmarrjen ndaj perëndimit, ndërkohë që ka marrë sanksione goditëse që po dobësojnë rëndë ekonominë e saj.

Pasi njoftoi se do të dëbonte 35 diplomatë francezë, ministria e jashtme e vendit ka thënë se po dëbon gjithashtu 24 punonjës të ambasadave italiane dhe 27 spanjolle.

Dëbimet janë më të fundit në një seri lëvizjesh kokë më kokë, pasi qeveritë evropiane dërguan në shtëpi më shumë se 300 rusë muajin e kaluar.

Midis tyre ishin 25 të dëbuar nga Spanja, 30 nga Italia dhe 35 nga Franca. Kryeministri italian Mario Draghi e përshkroi lëvizjen e fundit të Rusisë si një “akt armiqësor”.

“Kjo absolutisht nuk duhet të çojë në një ndërprerje të kanaleve diplomatike, sepse përmes atyre kanaleve, nëse ia dalim, do të arrihet paqja”, tha Draghi. /abcnews.al