Rrëzimi i rezolutës së Srebrenicës, Meta: Tejet zhgënjyes votimi kundër i mazhorancës

schedule19:38 - 12 Maj, 2022

schedule 19:38 - 12 Maj, 2022

Presidenti Ilir Meta ka shprehur zhgënjimin për rrëzimin e rezolutës së paraqitur në Kuvend për njohjen dhe dënimin e gjenocidit të serbëve të Bosnje-Hercegovinës në Srebrenicë. Rezoluta e propozuar nga deputetët e Rithemelimit të PD u rrëzua me votat kundër të maxhorancës.

Meta në një postim në Facebook thekson se është i keqardhur që deputetë të Kuvendit të Shqipërisë shtrembërojnë në mënyrë të pamerituar dhe nuk përfaqësojnë vullnetin e qytetarëve shqiptarë.

Reagimi i plotë: Tejet zhgënjyes votimi KUNDËR i mazhorancës ndaj projekt-rezolutës së paraqitur në Kuvendin e Shqipërisë për njohjen dhe dënimin e gjenocidit të serbëve të Bosnje-Hercegovinës në Srebrenicë në korrik të 1995.

Në kushtet e agresionit të paprovokuar dhe të pajustifikueshëm rus kundër Ukrainës, dhe kur në rajonin tonë vërehen përpjekje të shtuara për të mohuar gjenocidin serb në Srebrenicë dhe për të glorifikuar kriminelët e luftës, seanca e sotme e Kuvendit të Shqipërisë do të duhet të shprehte me solemnitet dhe vendosmëri të plotë vullnetin e patjetërsueshëm të popullit shqiptar kundër gjenocidit barbar, që mori jetët e 8372 njerëzve në Srebrenicë.

Jam tejet i keqardhur që deputetë të Kuvendit të Shqipërisë shtrembërojnë në mënyrë të pamerituar dhe nuk përfaqësojnë vullnetin e qytetarëve shqiptarë, të cilët e kanë treguar me vepra se janë kundër spastrimeve etnike, dhe në mbrojtje të lirisë dhe dinjitetit njerëzor.

Rezoluta për Srebrenicën u rrëzua nga shumica socialiste në Kuvend. Kryeministri Edi Rama shprehu dyshimet përmes një deklarate se përse kjo rezolutë vjen tani, ndërsa përsëriti se nuk do të pranojnë asnjë propozim nga Sali Berisha, i cili është shpallur non grata nga SHBA. g.v/abcnews.al