Rrezik serioz: Arsyeja që nuk duhet t’i vendosim patatet në frigorifer

schedule15:30 - 5 Dhjetor, 2021

schedule 15:30 - 5 Dhjetor, 2021

Arsye serioze që nuk duhet veçse i vendosim patatet në frigorifer! Disa njerëz i vendosin patatet në frigorifer për t’i mbajtur ato të freskëta.

Por mesa duket kjo është një ide shumë e keqe pasi nuk duhet t’i mbajmë patatet në frigorifer për një arsye shumë të mirë dhe serioze, si domatet. Edhe ky është faji i kimisë.

Temperaturat e ftohta në frigorifer mund ta kthejnë niseshtën e patates në sheqer, sipas Mirror. Më pas, kur gatuani ose skuqni patatet në temperatura mbi 120ºC, sheqernat kombinohen me aminoacidin asparagine për të prodhuar një kimikat të quajtur akrilamid, sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit.

Ky kimikat përdoret për prodhimin e letrës, bojrave dhe plastikës, si dhe për trajtimin e ujit dhe mbeturinave, sipas Institutit Kombëtar të Kancerit. Mënyra kryesore e ekspozimit të njeriut është përmes pirjes së duhanit, por gjithashtu gjendet në ushqime të tilla si patate të skuqura, patatina, krijesa, bukë, biskota, drithëra dhe kafe.

Hulumtimet në minj kanë treguar se ky kimikat rrit rrezikun e kancerit.Kërkimet tek njerëzit nuk kanë treguar prova përfundimtare se ekspozimi ndaj akrilamidit rrit rrezikun e kancerit, por ka rezultate të përziera për kancerin e veshkave, endometrit dhe vezoreve.

Programi Kombëtar i Toksikologjisë e klasifikon kimikatin si kancerogjen, sipas studimeve të kafshëve që morën akrilamid nga uji, sipas Reader’s Digest.

Lajmi i mirë është se hulumtimet kanë treguar se mos vendosja e patateve në frigorifer dhe zvogëlimi i kohës së gatimit mund të zvogëlojë përmbajtjen e akrilamidit.

Sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit, ruani patatet tuaja jashtë frigoriferit në një vend të freskët dhe me hije, si në një dollap, dhe gatuajini ato lehtë./abcnews.al