Radhë të gjata në Londër për të vizituar varrin e Mbretëreshës Elizabeth

schedule17:50 - 30 Shtator, 2022

schedule 17:50 - 30 Shtator, 2022

Rezidenca e fundit e Mbretëreshës Elizabeth në Kështjellën Windsor u hap për publikun dhe qindra njerëz u dyndën për të vizituar varrin në kështjellën e Shën Gjergjit.

Siç raportojnë mediat britanike, pjesëmarrja ishte e madhe. Ndër vizitorët e parë ishte Anne Daley, nga Cardiff. “Kështjella duket bosh, e errët. Askush nuk jeton në të. Është si të shisni shtëpinë tuaj.”

Certifikata e vdekjes së Mbretëreshës, e lëshuar nga Arkivi Kombëtar i Skocisë, thotë se shkaku ishte pleqëria.

Vdekja e saj u njoftua nga Buckingham Palace në orën 18.30 me orën lokale.

Nëse Mbretëresha do të vdiste në Angli, nuk do të kishte nevojë të plotësohej një certifikatë vdekjeje, një detyrim ligjor që vlen për subjektet, por jo për vetë monarkun.

Megjithatë, ky detyrim ligjor, i cili daton në 1836 nuk zbatohet në Skoci, ku ligji thotë se “vdekja e çdo personi” duhet të regjistrohet. /abcnews.al