Qyteti ku shqiponjat janë të zakonshme si pëllumbat

schedule19:22 - 21 Shkurt, 2022

schedule 19:22 - 21 Shkurt, 2022

Shqiponja madhështore është shpendi kombëtar i Shteteve të Bashkuara, por shumica e amerikanëve janë me fat që shohin një zog të tillë gjatë jetës së tyre. Përveç nëse jetojnë në Unalaska, Alaska, ku janë po aq të zakonshëm sa pëllumbat në vendbanimet e tjera njerëzore.

Unalaska pret rreth 4700 njerëz që ndajnë hapësirën e tyre me mbi 600 zogj të bukur. Zakonisht qendrojnë lart në pemë, por problemi është se Unalaska nuk ka shumë pemë, kështu që zogjtë i bëjnë foletë e tyre në shkëmbinjtë në skaj të qytetit ose në struktura artificiale, gjë që i afron ata me njerëzit.

Megjithatë, kjo bashkëjetesë nuk është gjithmonë e këndshme, pasi nuk janë të shumtë ata që lëndohen nga sulmet e shqiponjave, sidomos në sezonin e çiftëzimit dhe të vezëve, veçanërisht nëse i afrohen foleve. Prandaj kudo në qytet ka tabela paralajmëruese.

Por pse ka kaq shumë shqiponja në zonë? Unalaska ndodhet pranë një porti, një nga varkat e peshkimit më të mëdha në botë, ku peshku është një element kryesor i dietës së shqiponjave. Sa herë që një varkë shkarkon peshqit, ata hyjnë dhe vjedhin sa më shumë peshq të munden.

Ndërsa shumica e njerëzve të Unalaskës i duan shqiponjat, shumëve u duken ato të bezdisshme, ashtu si të tjerët i shohin pëllumbat. Megjithatë, pëllumbat largohen sapo vënë re një njeri, ndërsa shqiponjat janë më agresive, veçanërisht nëse ndihen të kërcënuar./abcnews.al