Qytetet më të ndotura në tokë

schedule10:09 - 30 Tetor, 2021

schedule 10:09 - 30 Tetor, 2021

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ndotja e ajrit shkakton rreth shtatë milionë vdekje të parakohshme çdo vit. Raporti i cilësisë zbuloi se 15 nga 20 qytetet më të ndotura në botë janë në Indi, megjithëse qyteti më i prekur në planet është në fakt në Kinë. Ai u pasua nga një mori qytetesh indiane duke përfshirë Ghaziabad, Bulandshahr dhe Bisrakh. Përveç Hotanit, tre qytete të tjera jo indiane shfaqen në listën e më të ndoturve në botë dhe ato janë Manikganj në Bangladesh si dhe Lahore dhe Bahawalpur në Pakistan.

/ Abcnews.al