Qeveria u propozoi rritje pagash, infermierët anulojnë grevën në Angli

schedule18:10 - 3 Shkurt, 2023

schedule 18:10 - 3 Shkurt, 2023

Infermierët në Uells dhe disa punonjës të ambulancës kanë anuluar grevën e planifikuar për javën e ardhshme për të vlerësuar propozimin e qeverisë lokale për rritjen e pagave, thanë sot sindikatat e tyre.

Megjithatë, grevat më të mëdha të punonjësve të spitaleve në Angli do të zhvillohen siç ishte planifikuar.

Sindikata e Kolegjit Mbretëror të Infermierisë (RCN) ka thënë se do të vendosë propozimin e ri të qeverisë së Uellsit për një rritje shtesë të pagës prej 3% në votën e anëtarëve të saj. Ai kishte paralajmëruar më herët se pushteti vendor do të jepte rritje prej 4%.

Në të njëjtën kohë, sindikata e stafit të ambulancës GMB tha se po pezullonte aksionin e grevës për të zhvilluar bisedime të reja me Qeverinë e Uellsit, e cila ka ofruar, përveç rritjes së pagave prej 4.5%, t’u japë punëtorëve një shumë të përgjithshme financiare për vitin 2022/23.

Pavarësisht kësaj, Sistemi Kombëtar Shëndetësor i Britanisë (NHS) të hënën do të përballet me grevën më të madhe të personelit shëndetësor në histori. Dhjetëra mijëra infermierë dhe punonjës të ambulancës pritet të dalin në grevë./abcnews.al/