​“Qentë e Luftës” në shërbim të krimit të organizuar: “Tigrat” dhe “Scorpions” tani po luftojnë për dominim në tregun e drogës

schedule08:16 - 20 Dhjetor, 2022

schedule 08:16 - 20 Dhjetor, 2022

Sasa Cvjetan, i arrestuar në Athinë për kontrabandë droge, ishte pjesëtar i formacionit paraushtarak “Scorpions” dhe u dënua me 20 vjet burg për krimin e luftës në Podujevë, kur mori pjesë në vrasjen e 14 grave dhe fëmijëve, anëtarë të një familje. Ai nuk është i vetmi veteran dhe kriminel i luftës që ka gjetur strehim në kartele, shkruan “The Geopost”.

Në një operacion të policisë greke në Athinë u arrestuan 11 anëtarë të “kartelit serbo-kroat” dhe u sekuestruan kokainë, marihuanë, peshore precize, armë, eksplozivë dhe prova të tjera komprometuese. Grupi dyshohet se kishte kontrabanduar dhe shitur drogë me vlerë të paktën 250 mijë euro në Greqi. Në mesin e të arrestuarve është edhe Sasha Cvjetan, i dënuar për krime lufte, pjesëtar i njësisë famëkeqe paraushtarake “Scorpions”, e cila ishte njësi rezervë e Sigurimit të atëhershëm Shtetëror.

“Scorpions” janë famëkeq në rajon dhe përveç Cvjetanit, për krimin në Podujevë u gjykuan edhe katër ish-anëtarë të tjerë të “Skorpionëve”, ku u qëlluan për vdekje 14 gra dhe fëmijë, anëtarë të një familjeje shqiptare. “Scorpions ishin përfshirë gjithashtu në pushkatimin e të burgosurve të Srebrenicës në vitin 1995 dhe pamjet e ekzekutimit të tyre monstruoz u zbuluan në publik.

Gjatë shpërbërjes së ish-Jugosllavisë dhe luftërave të viteve 1990, formacione të shumta paraushtarake u shfaqën dhe kryen krime të tmerrshme, veçanërisht në Bosnje dhe Hercegovinë. Shumë prej tyre u shpërndanë nëpër botë pas luftës dhe, sipas informacioneve nga forca të ndryshme kombëtare policore dhe agjenci policore, gjetën strehim në krimin e organizuar, ku kontribuuan në shfaqjen e kartelit tashmë të fuqishëm ballkanik.

Në vitin 2005, një nga kriminelët më brutalë nga Bosnja dhe Hercegovina, Milan Lukiq, komandant i njësisë paraushtarake „Osvetnici“, u arrestua në Argjentinë. Interesant është fakti se në të njëjtën kohë në Argjentinë vepronte një rrjet kriminal i Ballkanit, i cili trafikonte kokainë. “Osvetnici” jo vetëm që vepruan në Podrinje, por ishin përgjegjës edhe për rrëmbimet dhe likuidimet e boshnjakëve nga Serbia. Milan Lukic jo vetëm që vrau një numër të panjohur njerëzish, por njësia e tij u dallua për brutalitetin e mënyrës se si vrau viktimat e saj. Milan Lukiq u dënua me burgim të përjetshëm.

Një njësi tjetër, anëtarët individualë të së cilës u bënë famëkeq ishte Njësia e Operacioneve Speciale, e cila nuk ishte një njësi paraushtarake, por një formacion i armatosur i Departamentit të Sigurimit të Shtetit të atëhershëm. Komandanti i parë ishte Milorad Ulemek Legija, i cili po vuan dënimin me 40 vjet burg për rolin e tij në vrasjen e kryeministrit Zoran Gjinxhiq në vitin 2003.

Për këtë vrasje u dënuan edhe anëtarët e klanit Zemun, liderët e të cilit Dushan Spasojevic dhe Mile Lukoviq u vranë në një shkëmbim zjarri me policinë. Është e vështirë të imagjinohet se klani i Zemunit do të kishte marrë epërsinë në nëntokë nëse nuk do të kishte mbështetjen e drejtpërdrejtë të individëve të Njësisë së Operacioneve Speciale, të ashtuquajturat “Beretat e Kuqe”. Disa ish Bereta të Kuqe janë dënuar për përfshirje në vrasjen e kryeministrit Gjingjiq dhe krime të tjera, por autori i drejtpërdrejtë ishte Zvezdan Jovanoviq. Anëtarët e JSO-së u dënuan edhe për tentativën e vrasjes së liderit të SPO-së, Vuk Drašković, kur u vranë katër kolegë të tij, dhe për likuidimin e Ivan Stambolić.

Përderisa vrasja e Zoran Gjinxhiqit, Ivan Stamboliqit dhe katër anëtarëve të SPO-së ishin të motivuara nga motive të përziera politike dhe kriminale, disa nga Beretat e Kuqe ishin përfshirë në akte thjesht kriminale.

Në vitin 2017, Boris Stevanoviç u dënua me 40 vjet burg për një vrasje të trefishtë në Novi Beograd në vitin 2000. Më pas, Stevanoviç qëlloi Nenad Bukinac, gruan e tij greke Penelope Papanakoui dhe sekretaren e tij Slađana Jevtić me një pistoletë në një kompani importi këpucësh. Ishte një vrasje me pagesë, por Stevanoviq nuk e tradhtoi kurrë njeriun që e pagoi për këtë krim.

Predrag Dangubic, gjithashtu një ish-anëtar i JSO-së, u dënua me 15 vjet burg në vitin 2021 për vrasjen e Radovan Laketic. Laketić, me origjinë nga Pljevlja, sapo ishte liruar nga burgu ku po vuante dënimin për trafik heroine kur Dangubiq i zuri pritë më 1 qershor dhe qëlloi me të shtëna fatale.

Një tjetër ish-anëtar i JSO-së, Zeljko Simeunovic, u dënua gjithashtu me 15 vjet burg për vrasjen në 2004 të Dalibor Mateovic, vëllai i lindjes së truprojës së Arkanit, në qendër të Beogradit. Dyshohej se bëhej fjalë edhe për një sulm me kontratë ndaj vëllait të viktimës Zvonko Mateoviq, truprojës së truprojës së Zheljko Razhnatoviqit, Arkanit, por se vrasësi kishte ngatërruar vëllain e tij dhe kishte vrarë Daliborin.

Ishte Arkani ai që ishte komandanti i Gardës Vullnetare Serbe, një njësi paraushtarake e mbështetur nga inteligjenca serbe, e cila më vonë u bë Njësia e Operacioneve Speciale. Komandanti i parë i JSO-së, Milorad Ulemek Legija, fillimisht ishte oficer nën Razhnatoviq, por më vonë në mënyrë paradoksale fitoi gradën kolonel i JSO-së, e cila atëherë ishte nën komandën e MPB-së. Në Gardën Vullnetare Serbe (SDG) kishte shumë njerëz në anën tjetër të ligjit, si komandanti i tyre, Željko Ražnatović Arkan. Për disa prej tyre, lufta ishte vetëm një ndërprerje në përballjen e tyre me krimin dhe ata vetëm sa po përmirësoheshin në të. SDG-ja e Arkanit përfshinte Luka Bojoviç, i cili u identifikua si lideri i të ashtuquajturit klan “i ri” Zemun, i cili është i afërt me klanin Skaljar.

Pas pjesëmarrjes në një konflikt të vërtetë të armatosur, shumë anëtarë të “Tigrave” të Arkanit morën pjesë në luftërat e rrugëve në vitet 1990 dhe fillim të viteve 2000. Koloneli i SDG dhe truproja i Arkanit, Rade Rakonjac, u vra në prill 2014 në një përleshje midis bandave kriminale rivale. Një tjetër “kolonel” arkanas, Nebojsha Gjorgjeviq Šuca, u vra menjëherë pas luftës në vitin 1996, kur u ekzekutua në Beograd. Vukašin Gojak, pak më i ulët në gradë, major në SDG dhe pronar i diskotekës “Ric”, u vra nga zjarri snajper në Koshtunjak në shtator 1997.

Nuk është e mundur të përcaktohet se sa njerëz janë vrarë nga ish-“Tigrat” e Arkanit pas luftës.