Putin tërheq zyrtarisht Rusinë nga traktati i ‘87

schedule18:15 - 3 Korrik, 2019

schedule 18:15 - 3 Korrik, 2019

Vladimir Putin ka tërhequr zyrtarisht Rusinë nga traktati i vitit 1987 për kontrollin e armëve bërthamore. Duke fajësuar Uashingtonin për mungesë vullneti në implementimin e saj, Putin ka paralajmëruar se Kremlini është gati të tërhiqet edhe nga akorde të tjera armatimesh.

Presidenti rus Vladimir Putin firmosi të mërkurën, duke kthyer në ligj një draft për pezullimin e traktatit për kontrollin e armëve bërthamore, të firmosur në vitet ’80 nga presidentët Ronald Regan dhe Mikhail Gorbaçov. Moska pezulloi pjesëmarrjen e saj në këtë traktat në muajin mars, pasi presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump njoftoi se do të tërhiqej pasi Rusia kishte shkelur kriteret e marrëveshjes. Më 3 korrik, Putin formalizoi pezullimin duke nënshkruar draftin që i lejon vetëm presidentit të vendosë nëse vendi mund të aderojë sërish në këtë traktat. Pakti për raketat bërthamore me rreze të mesme veprimi i dha zgjidhje krizës së raketave balistike ruse që vinin në shënjestër kryeqytetet europiane, por nuk përfshiu aktorë të tjerë të arenës ndërkombëtare si Kina.

Traktati, bashkë me marrëveshjen tjetër për kontrollin e armëve e quajtur START, konsiderohej një gur themeli për sigurinë globale. Praktikisht, marrëveshja në fjalë skadon në vitin 2021, por palët tashmë janë tërhequr prej saj. Putin ka paralajmëruar se është gati të tërhiqet edhe nga START, me argumentin se Uashingtoni nuk është i gatshëm të negociojë zgjatjen e akordit. Në samitin e G20-s në Japoni, Putin tha se ministrat e Jashtëm të Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara do të nisnin bisedimet për zgjatjen e START, edhe pse nuk dihet nëse një përpjekje e tillë do të ketë sukses. /ABC News Albania 24/7