Putin kundër ish-spiunit rus skripal: Është tradhtar e mashtrues

schedule13:25 - 4 October, 2018

schedule13:25 - 4 October, 2018

Presidenti rus Vladimir Putin ka sulmuar ashpër ish spiunin Skripal të helmuar gjatë një tentative për vrasje në Salisbury të Britanisë. Shefi i Kremlinit thotë se ai nuk është aktivist për të drejtat e njeriut, por tradhëtar dhe mashtrues.

Presidenti rus Vladimir Putin ka sulmuar ashpër Sergej Skripal, ish-spiunin sovjetik të helmuar marsin e këtij viti në Angli, duke e quajtur atë një “mashtrues” dhe “një tradhtar të atdheut”. “Unë shoh se shumë prej jush mendojnë se Skripal ishte një lloj aktivisti për të drejtat e njeriut”, tha Putin gjatë një takimi të Energjisë në Moskë. “Ai ishte vetëm një spiun, një tradhtar i atdheut. Ekziston ky koncept – tradhtar i atdheut. Ai është njëri prej tyre. Ai është një mashtrues dhe kjo është e gjitha”, shtoi shefi i Kremlinit.

Marsin e këtij viti, Sergej Skripal dhe vajza e tij Julia u gjetën pa shenja jete në një stol në qytetin Salisbury në Mbretërinë e Bashkuar. Sipas autoriteteve britanike, babai dhe vajza janë helmuar me agjent nervor Novichok. Dhe pas sulmit të parë kimik në Evropë që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore është Rusia. Moska, nga ana tjetër, gjithmonë ka mohuar përfshirjen e saj.

Londra gjithashtu identifikoi dy agjentë të dyshuar të shërbimeve të inteligjencës ushtarake GRU si autorë të sulmit, të cilët në një intervistë me Russia Today, pranuan se ishin në Salisbury në ditën e tentativës për vrasjen e Skripal, por pretendojnë se ishin vetëm “me pushime”. Gjithashtu nuk pranojnë se janë agjentë të inteligjencës ushtarake. Marrëdhëniet midis Britanisë së Madhe dhe Rusisë janë përkeqësuar në mënyrë të konsiderueshme: incidenti ka shkaktuar dëbime të ndërsjellta të diplomatëve. /abcnews.al