Publikohet raporti me 37 faqe, Boris Johnson merr përgjegjësinë e plotë për shkeljen e rregullave të bllokimit

schedule15:31 - 25 Maj, 2022

schedule 15:31 - 25 Maj, 2022

Karriera politike e kryeministrit të Britanisë së Madhe, Boris Johnson duket se është sërish në fije të perit, pasi ditën e sotme siç ishte paralajmëruar është publikuar raporti i komisioneres Sue Grey mbi skandalin e festave të çmendura të kabinetit të tij gjatë pandemisë Covid-19, shkruajnë mediat e huaja.

Në raportin e Grey theksohet se Boris Johnson tregoi “dështimin në udhëheqje” gjatë festave në Downing Street, duke theksuar se ai duhet të mbajë përgjegjësi.

Ky raport prej 37 faqesh përmban nëntë foto të festave të paligjshme. Grey publikoi detaje të reja të 12 tubimeve në selinë e qeverisë dhe Ëhitehall gjatë pandemisë, ku theksohet se një prej tyre ndodhi pas orës tre të mëngjesit dhe pati “një sherr të vogël mes dy individëve”, ndërsa dikush tjetër ishte i sëmurë. Ndërkohë para një tjetër feste, zyrtarët u paralajmëruan të “kishin parasysh” që të mos dalloheshin nga kamerat teksa mbanin arkat me pije.

Në një moment Martin Reynolds, sekretari kryesor i Johnson, i dërgoi një kolegu një mesazh duke u mburrur se “duket se ia hodhëm paq”. Një zyrtar tjetër iu përgjigj: “Festa mund të jetë e hapur për këdo tjetër që është në Nr. 10 atë ditë”.

Në mesazhet e mëtejshme diskutohet se kush do të “dalë dhe të marrë pijet”, organizmi i tavolinave dhe thuhet se ngjarja “tingëllon si shumë argëtuese”. Martin Reynolds, sekretari kryesor i kryeministrit Johnson u kërkoi kolegëve “të ftojnë këdo që është në zyrat e tyre.

Grey tha se rreth 30 deri në 40 njerëz morën pjesë në festë duke përfshirë kryeministrin për rreth 30 minuta, me shumicën e stafit që u largua deri në orën 23:00. Ngjarja ndodhi pas njoftimit se ish-këshilltarët kryesorë të Johnson, Dominic Cummings dhe Lee Cain po largoheshin nga Numri 10. Pesë këshilltarë të posaçëm të qeverisë morën pjesë në ngjarje, thotë Grey, gjatë së cilës “ushqim dhe pije ishin në dispozicion”.

Vetë Johnson mbërriti rreth orës 20:00 me “të pranishmit që largoheshin në pika të ndryshme” gjatë natës. Ndërkohë lryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson ka marrë ‘përgjegjësinë e plotë’ për palët që shkelën bllokimin, por injoroi thirrjet për të dhënë dorëheqjen.

“E di se çfarë zemërimi ndiejnë me mua ndaj qeverisë që unë drejtoj kur mendojnë se në vetë Doëning Street rregullat nuk ndiqen siç duhet nga njerëzit që bëjnë rregullat”, tha Johnson në parlament.

Ai ofroi një “falje të përzemërt” por shtoi se kishte besuar se festa ishte një ngjarje pune.

“Unë shkova në atë kopsht vetëm pas gjashtë më 20 maj 2020 për të falënderuar grupet e stafit përpara se të kthehesha në zyrën time 25 minuta më vonë për të vazhduar punën,” tha ai. “Me rehati, duhet t’i kisha kthyer të gjithë brenda.”

Kryeministria e Johnson është njollosur nga disa akuza për shkelje të bllokimit që ndodhën gjatë vitit 2020 .

/abcnews.al