Pse nënshkroi Lewandowski për Barçën?

schedule22:08 - 22 Shtator, 2022

schedule 22:08 - 22 Shtator, 2022

Robert Lewandowski po shijon çdo moment të fazës së tij të re si futbollist i Barçës.

Përshtatja e tij ka qenë e thjeshtë, si në futboll ashtu edhe personalisht, siç e ka përsëritur sa herë që ka pasur rastin. Sulmuesi ka ndikuar sërish në ndjenjat e tij si lojtar i La Liga-s në një intervistë për revistën polake ”Kwartalnik Sportowy”, në të cilën ai detajon dallimet që ka gjetur në krahasim me Bundesligën.

“Në Spanjë vlerësohen më shumë lojërat teknike. Në Gjermani fokusi është gjithmonë te rregulli, intensiteti dhe fitorja. Këtu vlerësohet çdo truk apo driblim teknik”, thotë polaku për përvojën e tij në Spanjë. Ai mohon, po, se ndihej i lodhur te Bayerni: “Nuk e ndjeva këtë në Gjermani, por ndjeva se mund të arrija në çdo sezon”, shkrun abcnews.al.

Prandaj, ai vendosi të pranojë propozimin e Barçës: “Kur pashë se sa të vendosur ishin të bënin me mua, e dija se ky transferim ishte shumë më real. Roberti pranon se  të jetosh në Spanjë dhe të luash në La Liga ka qenë gjithmonë një ëndërr, jo vetëm në sport, por edhe në jetën private”.

Në këtë kuptim edhe Lewandowski ndihet rehat: “Nuk është aq keq sa prisja, njerëzit e respektojnë privatësinë time. Sigurisht, Barcelona është një vend turistik, gjatë sezonit ka shumë vizitorë, kështu që kjo mund të ndryshojë. Ne jemi një familje aktive, na pëlqen të ecim”, përfundoi sulmuesi polak. /G.D abcnews.al/