Pse është kaq e vështirë të numërosh viktimat në luftë?

schedule19:44 - 2 Mars, 2022

schedule 19:44 - 2 Mars, 2022

Një sfidë në konfliktin aktual Rusi-Ukrainë, pasi Vladimir Putin urdhëroi pushtimin ka qenë konfirmimi i pavarur i një numri të saktë të viktimave.

Rusia dhe Ukraina thonë se kanë vrarë mijëra trupa kundërshtare. Tani Moska thotë se rreth 500 ushtarë të saj janë vrarë, ndërsa Ukraina nuk ka dhënë ende një shifër të përditësuar për viktimat ushtarake, por thotë se të paktën 2,000 civilë kanë vdekur, raporton BBC.

Pse duhet të jemi skeptikë ndaj pretendimeve?

Në një luftë, vendet përdorin informacionin si pjesë të strategjisë së tyre. Ndihmon në galvanizimin e mbështetjes për një kauzë ose, në rastin e humbjeve, kundërshtimin ndaj tij. Pra, mund të ketë shumë dezinformata përreth.

Ukraina, e cila ka gëzuar mbështetje të gjerë nga vende anembanë botës, është e prirur të tregojë shkallën e shkatërrimit dhe vuajtjes njerëzore të shkaktuar nga agresioni i paprovokuar i Rusisë.

Për Rusinë, lajmet për viktima masive mes trupave ruse dhe popullatës ukrainase, mund të përhapin edhe më tej ndjenjën kundër luftës dhe të shndërrohen në një kërcënim ekzistencial për sundimin e Presidentit Vladimir Putin.

Pra, kush është një burim i besueshëm?

OKB-ja dhe grupet e të drejtave të njeriut janë shpesh burimet kryesore për vlerësime të sakta. Por edhe ata kanë pasur vështirësi.

Shumë prej ekipeve të tyre u është dashur të zhvendosen dhe situata e sigurisë nënkupton që në shumë raste ata nuk janë në gjendje të vizitojnë vendet e sulmuara për t’i hetuar.

Numrat publikohen vetëm pasi punëtorët konfirmojnë informacionin nga burime të shumta, duke përfshirë të mbijetuarit, dëshmitarët, hetimet me burim të hapur dhe raportet nga autoritetet ose organizata të tjera.

Kjo kërkon kohë, dhe kjo është arsyeja pse shifrat e OKB-së janë shpesh nën vlerësimet e tjera, duke përfshirë ato nga qeveritë.

Të martën, agjencia vlerësoi se të paktën 136 civilë ishin vrarë deri më tani. Por numri real, paralajmëroi zëdhënësja Liz Throssell, “ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë”. / abcnews.al