Pse është kaq e rëndësishme të pini ujë në stomak bosh?

schedule14:46 - 24 Janar, 2021

schedule 14:46 - 24 Janar, 2021

Uji është mënyra më e mirë për të shuar etjen. Por ky nuk është benefiti i vetëm i ujit. Në fakt, pirja e tij me stomak bosh ka një sërë avantazhesh: pastron trupin nga toksinat, rrit oreksin dhe madje parandalon dhimbjet e kokës.

Pirja e 6-8 gotave ujë në ditë përshpejton metabolizmin dhe jep më shumë energji. Gjithashtu promovon humbjen e peshës dhe forcon sistemin imunitar. Ja pse është mirë të pini ujë me stomak bosh:

Uji me stomak bosh pastron stomakun dhe zorrët

Pastron trupin nga toksinat

Përmirëson oreksin

Parandalon dhimbjen e kokës

Pastron mukusin nga muret e rektumit

Ndihmon të bini në peshë

Rrit nivelin e energjisë së trupit

Përmirëson ngjyrën dhe gjendjen e lëkurës

Rrit vetitë mbrojtëse të trupit. /abcnews.al