Pse duhet të lani gjuhën?

schedule12:31 - 15 Dhjetor, 2020

schedule 12:31 - 15 Dhjetor, 2020

Një nga gabimet që bëjmë kur lajmë dhëmbët është se harrojmë të lajmë edhe gjuhën.

Sipas ekspertëve, më shumë se 700 lloje të ndryshme të baktereve jetojnë në gojën tonë. Gjuha punon si një sfungjer për mikrobet. Megjithëse jo të gjitha janë të rrezikshme për shëndetin, kur bakteret e rrezikshme shumohen në sipërfaqen e saj, ato mund të dëmtojnë seriozisht shëndetin.

Këtu janë tre arsye pse duhet ta pastroni atë

Ndryshimi i shijes

Kur nuk lani gjuhën, në sipërfaqe formohet një shtresë bakteresh, mbeturinash ushqimore dhe qelizash të vdekura, e cila parandalon ndjenjën e shijes. Kur të lironi gjuhën nga e gjithë kjo, shija do të kthehet.

Fryma e keqe

Era e keqe e gojës është problemi kryesor për dikë që nuk lan gjuhën. Kjo është për shkak të shumëzimit të baktereve të cilat zakonisht “fshihen” në pjesën e prapme të gjuhës. Prandaj është e rëndësishme të lani gjuhën tuaj duke vendosur furçën e dhëmbëve ose mjetin e veçantë për pastrimin e gjuhës sa më larg që të jetë e mundur.

Sëmundja periodontale

Përqendrimi i tepërt i baktereve në gjuhë mund të ndikojë në dhëmbë të tillë si gingiviti ose pezmatimi i mishit të dhëmbëve, i cili nëse nuk trajtohet në kohë mund të çojë në paradontit. Përveç humbjes së dhëmbit, e cila është një rrezik i rëndësishëm, sëmundja periodontale shoqërohet me një rrezik në rritje të sulmit në zemër, goditje në tru dhe abort. l.k/abcnews.al