Pse disa njerëz janë të gatshëm të vdesin për Trump?

schedule13:10 - 13 Gusht, 2022

schedule 13:10 - 13 Gusht, 2022

Nga Alyssa Rosenberg, The Washington Post

Përktheu: Sonila Backa-abcnews.al

Të enjtën pasdite, një burrë të cilin autoritetet e kanë identifikuar si Ricky Shiffer u qëllua dhe u vra në një përplasje me oficerët e policisë pasi dyshohet se u përpoq të hynte në një zyrë të FBI-së në Cincinnati.

Raportet sugjerojnë se ai mund të jetë motivuar nga mbështetja e madhe ndaj ish-presidentit Donald Trump dhe nga zemërimi që kishte për FBI-në pas kërkimit të resortin Mar-a-Lago të Trump.

Të enjten në mbrëmje, The Post raportoi se sipas burimeve, kërkimi i FBI-së në Mar-a-Lago kishte për qëllim pjesërisht gjetjen e “dokumenteve të klasifikuara në lidhje me armët bërthamore”.

Përgjigja e Trump, ishte një postim në Truth Social, platforma që ai themeloi, duke deklaruar, “Çështja e armëve bërthamore është një mashtrim” dhe një sugjerim i rremë se “Barack Hussein Obama” kishte bërë diçka të ngjashme, raporton abcnews.al.

Por çfarëdo që mund të mësojmë për motivimet e Shiffer dhe rezultatet e kërkimit të FBI-së, një gjë është e qartë: numri i njerëzve që kanë vdekur në dukje në shërbim të një idhulli aq të padenjë sa Donald Trump është tragjik.

Ish- presidenti ka fituar miliona dollarë gjatë udhëheqjes së tij, kur në realitet ato para janë përdorur për shpenzimet personale të Trump.  Dhe Zoti e di, Trump nuk është i vetmi person, bashkëpunëtorët e të cilit sillen në mënyrë të tillë. Fansat e guximshëm të Johnny Depp dhe ata që u morën pjesë në luftën online të reperit Kanye West kundër aktorit Pete Davidson janë prova se kryqëzatat e tmerrshme të të gjitha llojeve nuk do të mungojnë kurrë për rekrutët.

Por kjo ndryshon kur njerëzit fillojnë të vdesin. Katër nga mbështetësit e Trump vdiqën në trazirat e 6 janarit 2021 në Kapitol: Ashli Babbit, e cila u qëllua teksa po përpiqej të ngjitej nga një dritare e thyer; Kevin Greeson, i cili pësoi një atak kardiak; Benjamin Philips, i cili u qëllua dhe Rosanne Boyland, shkaku zyrtar i vdekjes së së cilës ishte nga amfetamina.

Christopher Stanton Georgia vdiq nga vetëvrasja më vonë atë muaj pasi u arrestua nën akuzën për hyrje të paligjshme në ndërtesë. Ai u deklarua i pafajshëm para vdekjes së tij.

Tani vjen vdekja e Shiffer, i cili gjithashtu ishte me sa duket në Kapitol më 6 janar. Disa mund të tundohen të krijojnë distancë nga këto tragjedi përmes ironisë, ose duke i trajtuar besimtarët e Trump si të çuditshëm.

Kjo retorikë për të nënçmuar ose hedhur poshtë ekstremin duket se ngjason me një artikull të vitit 2020 të New York Times të një fermeri të ve në Indi, i cili e cilësoi Trumpin si një hyjni personale, më pas vdiq pasi u rrëzur duke shkuar për në dhomën e tij dhe refuzoi të hante kur Trump rezultoi pozitiv për Covid-19.

Ka edhe raste të tjera të shumta si përshembull  kur një person u zgjua një mëngjes dhe kreu vetëvrasje për t’i shpëtuar dënimit të policisë sepse nuk iu lejua të mbante dokumentet sekrete që vodhi nga Shtëpia e Bardhë, raporton abcnews.al.

Sigurisht që është shumë e lehtë të tallesh. Por ngjarje të tilla duket se injorojnë trishtimin e vërtetë që qëndron pas  këtyre historive. Ashli Babbitt po kërkonte për një arsye për të vazhduar përpara sepse karriera e saj ushtarake nuk po ecte mirë dhe kompania e saj e pishinave ishte në prag të falimentimit.

Teoria e konspiracionit QAnon – e cila e ka cilësuar Trumpin si një mburojë kundër një grupi të fshehtë pedofilësh të fuqishëm i dha Rosanne Boyland-it qëllim dhe një kornizë për të kuptuar botën ndërsa ajo luftonte me varësinë.

Absurditeti dhe shkaku për të cilin këta njerëz kanë vdekur vetëm sa e shton tmerrin e vdekjes së tyre.

Si ka mundësi që askush, asnjë institucion, nuk mund të ofrojë diçka më thelbësore sesa zbrazëtia e dukshme e Trump dhe Trumpizmit?

Një pjesë thelbësore e magjisë malinje të Trump është papërshkueshmëria e tij. Ndjekësit e tij meritojnë më mirë – qoftë kjo një paketë aktuale e infrastrukturës apo një lider që shfaq cilësitë e tyre më të mira në krahasim me ato baziket dhe ju që po akuzoheni se po nxirrni në pah arrogancën që e bëri Trump tërheqës në radhë të parë.

Sugjeroni që Trump po mashtron ndjekësit e tij dhe ju jeni një lodër e shtetit. Sipas Trump dhe mbështetësve të tij të shumtë nuk ka asnjë provë që nuk është vënë në dukje, asnjë akt moral që është ndaluar, dhe asnjë akt për të cilin vetë Trump mund të jetë përgjegjës.

Edhe njerëzit që kërkojnë të martirizohen në mbrojtje të Trump mund të ripërcaktohen përmes kësaj logjike të korruptuar: Në mediat sociale, mbështetësit e Trump nuk e kanë cilësuar Shifer-in si një mbështetës të trumpizmit.

Ata po e hedhin poshtë Trunp si ngritja e një flamuri të rremë nën dritëhijën e FBI-së. Ata prej nesh që jetojnë jashtë kufijve të kësaj mbretërie të çmendur mund të tundohen ta konsiderojnë veten me fat.

Megjithatë, ne duhet të shqetësohemi për sigurinë e banorëve të Trumpland. Dhe nëse kjo nuk mjafton, ne duhet të kujdesemi sepse njerëzit që vdesin për Donald Trump një ditë mund të marrin të tjerët me vete.

/abcnews.al