Pse dëgjimi i muzikës sapo zgjoheni në mëngjes është një zakon i shëndetshëm

schedule11:23 - 23 Mars, 2021

schedule 11:23 - 23 Mars, 2021

Muzika është e shëndetshme për njerëzit, sidomos në mëngjes. Sapo të hapni sytë, vini këngët tuaja të preferuara dhe menjëherë do të ndiheni më të lumtur dhe produktivë. Më poshtë abcneës.al ju ka sjellë arsyet pse muzika është një zakon i shëndetshëm.

1. Ul nivelet e kortizolit

Ju mund të ndiheni më pak të stresuar duke dëgjuar këngën tuaj të preferuar, sipas një studimi. Hormoni i stresit, kortizoli, do të ulet dhe shpejt do të rikuperoheni nga diçka që ju shkakton stres. Pra, është vetëm logjike që duke filluar ditën tuaj me një këngë të mirë mund të lehtësojë stresin e shkaktuar  nga faktorë të jashtëm dhe të shërbejë si një fillim i mirë i ditës.

2. Rrit nivelet e dopaminës

Humori juaj ndryshon sapo dëgjoni një melodi. Muzika mund të nxisë prodhimin e hormonit dopamine, i cili është një nga hormonet përgjegjëse për lumturinë, që lidhet drejtpërdrejtë me kënaqësinë. Kjo do t’ju ndihmojë në lehtësimin e disa ndjenjave negative të ankthit dhe depresionit, informon abcnews.al.

3. Nxit kujtimet

Muzika mund t’ju ndihmojë të mbani mend më shumë, pa marrë parasysh nëse ju pëlqejnë meloditë optimiste ose më të ngadalta. Funksioni juaj njohës do të përmirësohet sapo të vendosni një këngë, dhe me kalimin e kohës, do të përfitoni nga një kujtesë më e fortë, sipas një studimi. Dhe kur formohen kujtime, grupe të caktuara të neuroneve riaktivizohen.

4. Rrit sistemin imunitar

Dëgjimi i muzikës mund të forcojë sistemin tuaj imunitar. Tingulli i melodive ndihmon trupin të prodhojë më shumë antitrupa dhe qeliza natyrore vrasëse. Këto qeliza mund t’ju ndihmojnë të sulmoni çdo virus që mund të kontraktohet. Në thelb, sistemi juaj imunitar do të jetë më efektiv në luftimin e çdo sëmundjeje, informon abcnews.al.

5. Zvogëlon mërzinë

Duket se zhurma për të cilën zgjoheni kontribuon ndjeshëm në gjendjen tuaj shpirtërore, sipas një studimi. Nëse zgjoheni me një tingull melodik, do të përjetoni nivele më të ulëta të mërzisë në mëngjes, do të zgjoheni më shpejt dhe do të jeni më vigjilent. Në thelb, do të ketë një efekt energjik. Alarmet mund të mos ju japin të njëjtin rezultat.

6. Rrit kreativitetin

Para se të drejtoheni në tavolinën e punës, vendosni kufjet dhe dëgjoni pak muzikë, veçanërisht melodi të lumtura. Duket se ky lloj triku do t’ju bëjë më krijues. Nëse e filloni ditën tuaj duke qenë më produktivë dhe më kreativë, padyshim do të ndiheni më mirë me veten./e.b-abcnews.al