Pse alkooli dhe sheqeri na bëjnë të etur?

schedule17:59 - 15 Tetor, 2021

schedule 17:59 - 15 Tetor, 2021

Shkencëtarët amerikanë kanë identifikuar një hormon që vepron në tru duke stimuluar etjen në përgjigje të sheqerit dhe alkoolit, duke parandaluar kështu dehidratimin.

Nëse keni menduar ndonjëherë pse pirja e alkoolit ose sheqerit na bën të etur, studiuesit në Qendrën Mjekësore UT Southwestern në Teksas kanë një përgjigje. Në studimin e tyre, të botuar në revistën Cell Metabolism, u zbulua se hormoni ose faktori i rritjes së fibroblastit 21 (FGF21) veproi përmes qendrës së shpërblimit të trurit në minjtë laboratorikë për të shtypur dëshirën për sheqer dhe alkool për hir të konsumimit të ujit.

“Ne e dinim që ekspozimi ndaj alkoolit ose sheqerit aktivizon prodhimin e hormonit FGF21 në mëlçi. Ajo që sapo kemi gjetur është se ky hormon pastaj udhëton përmes qarkullimit të gjakut në një pjesë të caktuar të trurit, hipotalamus, për të stimuluar etjen, duke parandaluar kështu dehidratimin”, tha Steven Kliewer, një nga autorët e studimit. Ai shtoi: “Papritur , FGF21 vepron përmes një rruge të re që është e pavarur nga rruga klasike e etjes-angiotensin-aldosterone në veshkat.”

Tek minjtë, hormoni rregullonte hidratimin (marrjen e ujit) në përgjigje të mungesës së lëndës ushqyese. Studiuesit zbuluan se minjtë dhe minjtë normalë që ishin gjenetikisht të paaftë për të prodhuar FGF21 pinin sasi të ngjashme uji kur iu jepet dieta standarde. Sidoqoftë, një dietë e lartë në yndyrë dhe e ulët në karbohidrate stimuloi konsumin e ujit në minjtë normalë, ndërsa gjenetikisht të paaftë për të prodhuar minj FGF21 nuk e rriti marrjen e ujit në përgjigje të këtij stresi.

Këto gjetje konfirmuan rolin e hormonit në rrugën e sinjalizimit, thanë studiuesit. Një zbulim i dytë i rëndësishëm në këtë studim është përgjigja shumë e fortë ndaj hormonit tek njerëzit. Për qëllimet e hulumtimit, 21 individëve që u ndanë rastësisht në grupe iu kërkua të pinin ose një përzierje alkooli dhe lëngje, ose vetëm lëngje. Pas katër orësh, studiuesit matën nivelet e FGF21 në gjakun e tyre. Në përgjigje të alkoolit, nivelet e FGF21 arritën kulmin në rreth dy orë dhe pastaj ranë. “Kjo sugjeron që FGF21 një ditë mund të përdoret si ilaç për të zvogëluar konsumin e alkoolit dhe për të mbrojtur kundër efekteve të tij tek njerëzit,” tha David Mangelsdorf, një shkencëtar tjetër në ekip.”/abcnews.al