Profesori i matematikës ka zhvilluar një formulë, ky është futbollisti më i mirë në histori

schedule18:30 - 30 Shtator, 2022

schedule 18:30 - 30 Shtator, 2022

Pretendohet se ky është një fakt i pakundërshtueshëm.

Ronaldo është ndër ata që konsiderohen më të mirët në futboll, së bashku me Lionel Messin, Diego Maradona dhe Pele.

Sulmuesi i Manchester United është numri një në zemrat dhe mendjet e shumë njerëzve, sepse ai ka dëshmuar aftësitë e tij në liga të shumta dhe kjo është një nga arsyet që ai kryesoi renditjen e profesorit të Oksfordit.

Profesori i matematikës në Oksford, Dr. Tom Crawford zhvilloi indeksin GOAT për të provuar se kush është me të vërtetë futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave.

Ronaldo shënoi 100% dhe Messi, Pele, Ferenc Puskas dhe Ronaldo Nazario ishin ndër pesë lojtarët më të mirë për të fituar dy ose më shumë Topa të Artë.

Kredia e imazhit: LiveScore

Janë shtatë kritere me të cilat Ronaldo kryeson renditjen. Rekordet dhe titujt e klubeve janë dy të parët, të ndjekur nga titujt ndërkombëtarë dhe ndërkombëtarë, me Topin e Artë, çmimet individuale dhe sezonet e “faktorit X” duke marrë parasysh statistikat e lojtarëve gjatë 5 sezoneve të fundit dhe kontributin e tyre kryesor në fitoret e klubit të tyre, shkruan abcnews.al.

Ish-sulmuesi i Real Madridit, Ronaldo, ka shënuar 815 gola në 1122 paraqitje në karrierë në të gjitha garat, ndërsa legjenda e Barcelonës, Messi ka shënuar 769 gola në 974 ndeshje.

Sa i përket trofeve të klubeve, lojtari i Paris Saint-Germain del në krye, megjithëse Ronaldo ka një fitore më shumë në Champions League dhe tituj kombëtarë në tre vende.

Në nivel ndërkombëtar, sulmuesi portugez është kokë e shpatulla mbi kundërshtarin e tij, duke përfunduar si golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave vitin e kaluar. Të dy Leo dhe Krish kanë fituar garat e mëdha në kontinentet e tyre përkatëse: Ronaldo fitoi Euro 2016 dhe Argjentina fitoi Kupën e Amerikës verën e kaluar.

35-vjeçari ka shtatë Topa të Artë, Ronaldo pesë. Të dy shënojnë lartë me faktorin X, por kolektivisht, ishte Ronaldo ai që kryesoi renditjen e profesor Tom Crawford. /G.D abcnews.al/