Presidenti nesër do t’i japë mandatin Zaevit për formimin e Qeverisë

schedule15:26 - 12 Gusht, 2020

schedule 15:26 - 12 Gusht, 2020

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka bërë me dije se të enjten, në ora 12:00, mandatin për formimin e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut do ia ndajë Zoran Zaevit.

Ndër të tjera nga presidenca bëhet me dije se Zaevi e ka njoftuar presidentin se ka filluar negociatat me disa parti dhe ka siguruar shumicë parlamentare.

Zoran Zaev, në emër të koalicionit “Mundemi”, e cila ka marrë numër më të madh të mandateve të deputetëve në Kuvend, e njoftoi presidentin Pendarovski për negociata me më shumë parti për sigurimin e shumicës së domosdoshme në Kuvend he për zgjedhjen e Qeverisë”, thuhet në njoftimin e kabinetit të Pendarovskit./abcnews.al