Presidenti i Filipineve Duterte i këndon një këngë dashurie homologut Trump

schedule12:50 - 13 Nëntor, 2017

schedule 12:50 - 13 Nëntor, 2017

Presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte ka kënduar një këngë dashurie për Donald Trump, gjatë një darke ne Manila ku morën pjesë 20 liderë botërorë. 72 vjeçari Duterte ka qene shpesh ne qender te vemendjes, per shkak te deklaratave te tij te pazakonta per vrasjen e trafikantevete droges.

Në momentin e zgjedhjes së tij, u cilësua si “Trump i manilës”, e ndoshta për këtë arsye presidenti filipinas Rodrigo Duterte performoi një këngë dashurie në nder të të ftuarit të tij gjatë darkës për liderët botërorë të mbledhur në manila për samitin e Shoqatës së vendeve të Azisë Juglindore.

Gjat darkës solemne, Duterte u bë pjesë një dueti me këngëtaren e njohur vendase Pilita Corrales me këngën Ikau – Ti, e cila ndër të tjera thotë: ti je drita e botës sime, gysma e zemrës sime. Në fund të këngës presidenti filipinas u shpreh se kishte kënduar vetëm për nder të Trump.

Të pranishëm ishin 20 liderë botërorë, si dhe liderët e Kinës, Rusisë, Japonisë, Kanadasë, Koresë së Jugut, Indisë, Australisë, Zelandës së re, por Duterte ia kushtoi këngën e dashurisë vetëm kreut të shtëpisë së bardhë i cili ishte veshur me një këmishë shumë të ngjashme me atë të homologut filipinas.

Për të bftuarit gatoi i njëjti shef kuzhine që kishte gatuar dhe në nder të Papa Franceskut kur vizitoi vendin në 2015-ën. Trump u prit në vend me protesta, në kryeqytet policia anti terror ndërhyri me ujë me presion por dhe me shkopinj gome për të ndaluar manifestuesit e së majtës të cilët protestonin kundër presidentit amerikan./abcnews.al