Presidenti i FIFA-s zhvendoset në Katar, zbulohet arsyeja

schedule14:47 - 16 Janar, 2022

schedule 14:47 - 16 Janar, 2022

Presidenti i FIFA -s është transferuar për një periudhë të arsyeshme kohore në Katar, ku do të mbahet Kupa e Botës në nëntor 2022.

Në fakt, ai ka shkuar atje me familjen e tij, dhe me dy vajzat që shkojnë atje në shkollë.

Arsyetimi zyrtar për lëvizjen e 51-vjeçarit italo-zviceran është që të jetë në bashkëpunim më të ngushtë me organizatorët e Botërorit dhe të zgjidhen më menjëherë problemet që lindin.

Megjithatë, vendimi i tij për të qëndruar përgjithmonë në Katar, diçka që qarqet e FIFA-s e kanë mohuar kategorikisht deri vonë, ka nxitur shumë debate,  pasi Infantino mbetet nën hetim për caktimin e ngjarjes tek arabët, pasi ka pasur akuza, dyshime dhe skandale për ryshfet të tij.

Ndër të tjera, vendimi i FIFA-s jo vetëm për të dhënë fillimisht Kupën e Botës, por edhe për ta mbajtur atë në Katar pavarësisht problemeve serioze që lindën që në fillim (siç ishte “zhvendosja” e eventit në dimër), ka shkaktuar kritika për çështje humanitare.

The Guardian raportoi në një raport të fundit se 6,500 emigrantë kishin humbur jetën në infrastrukturë duke punuar për thërrimet në kushte çnjerëzore, megjithëse FIFA kishte njohur zyrtarisht vetëm 34 vdekje të lidhura drejtpërdrejt me projektet. /abcnews.al/