Policia amerikane përballet me breshëri plumbash, 3 oficerë të vdekur dhe 4 të plagosur

schedule07:51 - 3 Korrik, 2022

schedule 07:51 - 3 Korrik, 2022

Tre oficerë policie janë qëlluar për vdekje në shtetin amerikan të Kentakit, teksa po përpiqeshin të dorëzonin një urdhër për një burrë të akuzuar për dhunë në familje.

Policia pas të shtënave ka arrestuar të dyshuarin 49-vjeçar.

Sherifi i qarkut Floyd John Hunt tha se oficerët ishin përballur me “ferrin e pastër” kur arritën në shtëpinë e burrit.

Katër persona të tjerë u plagosën në vendngjarje në Allen, një qytet i vogël në një pjesë malore të Kentakit lindor me një popullsi prej vetëm 166 banorësh.

Oficerët që vdiqën janë identifikuar si kapiteni Ralph Frasure, zëvendësi William Petry dhe Jacob Chaffins.

K9 Drago, një nga qentë që zotëronte zoti Chaffins, gjithashtu vdiq.

Kapiteni Frasure kishte qenë në Departamentin e Policisë në Prestonsburg, Kentaki, për 39 vjet.

Departamenti tha se ai kishte shërbyer “me nder dhe lavdi deri në sekondën e fundit”.

Burrat u përballën me një breshëri plumbash nga një pushkë kur shkuan në shtëpinë në Main Street pak para orës 19:00 me kohën lokale (mesnatë GMT).

Të shtënat vazhduan për gati tre orë para se i dyshuari Lance Storz të merrej në paraburgim, pasi ishte dorëzuar pas negociatave që përfshinin anëtarët e familjes së tij.

Ai është akuzuar për vrasje.

“Ky është një mëngjes i vështirë për Commonwealth tonë,” tha guvernatori i shtetit Kentucky Andy Beshear në një postim në mediat sociale.

“Floyd County dhe reaguesit tanë të guximshëm pësuan një humbje tragjike mbrëmë.”

Trupat e Policisë së Shtetit të Kentakit po kryejnë një hetim për të shtënat./Abcnews.al/