Plani i Serie A, vendoset afat përfundimi dhe data e sezonit të ri

schedule15:56 - 20 Maj, 2020

schedule 15:56 - 20 Maj, 2020

Serie A, ka marrë ultimatum që të mbyllë sezonin aktual para datës 20 gusht, ndërsa sezoni i rregullt 2019-20, do të mbyllet me datë 31 gusht. Kjo pasi është përcaktuar dhe kalendari për sezonin e ri 2020-21, i cili do të rifillojë me datë 1 shtator.

FIGC ka hequr Play-Off dhe Play-Out të skuadrave, në mënyrë që të mbyllë sezonin aktual para datës së caktuar, 20 gusht. Një dilemë e madhe, jo vetëm për Italinë por për të gjithë Europën, mbetet merkato e verës.

Ende nuk ka një plan të qartë sa i takon transferimeve të lojtarëve, kontratave aktuale, apo futbollistëve që janë të huazuar. Gjithsesi, Italia tashmë e ka një afat përfundimi dhe një datë zyrtare për rifillimin e sezonit të ardhshëm./abcnews.al