Pjesë e grupit që mbushi Europën me kokainë, ekstradohet nga Spanja në Itali 37-vjeçari shqiptar

schedule19:51 - 27 Janar, 2021

schedule 19:51 - 27 Janar, 2021

Sokol Memetaj, 37-vjeçari shqiptar i arrestuar në Spanjë në kuadër operacionit “Los Blancos” është ekstraduar ditën e sotme drejt Italisë. Mediat spanjolle raportojnë se bashkë me të janë ekstraduar edhe 12 persona të tjerë 4 prej të cilëve italianë dhe 8 shtetas të huaj.

Memetaj ra në prangat e policisë në shtator të vitit të kaluar si pjesë e një karteli droge që drejtohej nga shqiptarë i quajtur “Kompania Bello”. Ata transportonin sasi të mëdha kokaine nga Amerika e Jugut drejt Europës. (Lexo këtu si funksiononte grupi).

Karteli u shkatërrua nga Prokuroria e Firences, e cila firmosi 30 urdhër arreste. Hetimet nisën në vitin 2015 pas një sherri në një lokal në Firence, pasi njëri nga të arrestuarit kishte një celular Blackberry në te cilin u gjetën bisedat e trafikantëve./mv.abcnews.al