Pirlo: Nuk i merituam aq kritika ndaj Interit. Trofeu? Më shijon më shumë se si lojtar

schedule08:35 - 21 Janar, 2021

schedule 08:35 - 21 Janar, 2021

Juventusi mundi dje 2-0 Napolin me golat e Ronaldos dhe Moratës e arriti të fitojë trofeun e parë në këtë vit. Jo vetëm kaq sepse ky ishte trofeu i parë si trajner edhe për Andrea Pirlon.

Tekniku i bardhezinjve foli pas ndeshjes në konferencën për shtyp dhe nuk e fshehu lumturinë e tij, teksa u ankua për kritikat e shumta pas humbjes me Interin.

“Ndjej gëzim të madh, ngritja e trofeut tim të parë si trajner është ndryshe, mendoj edhe më mirë sesa si lojtar, sepse po drejtoj një skuadër kaq të mrekullueshme dhe në një klub historik. Është e mrekullueshme.

Është e rrallë që dy skuadra luajnë mirë në një finale, gjëja e rëndësishme është të fitosh. Kur luan me këtë vendosmëri, atëherë fati mund të shkojë në anën tënde.

 

Ne donim të provonim se nuk jemi skuadra e javës së shkuar kundër Interit, kështu që kur luan me këtë grintë, vendosmëri dhe qëndrim, fati vjen në rrugën tënde.

Ne jemi dy trajnerë në dy stola të rëndësishëm, është një lloj pune tjetër tani. Më vjen keq për Rinon, por jam i lumtur për veten. Ishim shumë të përqendruar dhe nuk e kishim mundësinë e shakave me njëri-tjetrin sonte.

Rikthimi i Cuadrado? Për fat të mirë, ai ishte asimptomatik në këto 15 ditë. Prandaj ai ishte në gjendje të stërvitej në shtëpi, e bëri atë shumë mirë, nuk menduam se ai do të rezistonte 90 minuta, por padyshim që ai bëri një punë të shkëlqyer.

Arthur luajti kur ishte në gjendje të mirë, por ai arriti pa luajtur për disa muaj në Barcelona, ​​kështu që i duhej një kohë për të arritur në ritmin e duhur. Më pas u dëmtua dhe sot e provoi veten. Nuk luajti plotësisht në qendër sot sepse duhej t’i jepte hapësira Bentancur për të ndërtuar aksionet nga mesfusha.

 

Që nga fillimi i sezonit ne jemi përpjekur të luajmë këtë stil të rrjedhshëm të futbollit, por fatkeqësisht çdo javë na mungon nga një lojtar, kështu që është e vështirë për ne të mbajmë të njëjtin formacion.

Pas ndeshjes me Interin, ne nuk i merituam aq shumë kritika duke marrë parasysh gjithçka që kemi bërë këtë sezon. Kështu që jam i kënaqur që fituam këtë trofe sonte.

Është pjesë e lojës, është e lehtë të lartësosh njerëz dhe t’i rrëzosh ato. Sidoqoftë jam mësuar sepse pata ulje dhe ngritje në një karrierë shumë të gjatë si lojtar. E di që ka një klub të fortë pas meje, kështu që unë mund të përqendrohem dhe të vazhdoj të bëj punën time.

Është e natyrshme që do të ketë kritika kur vjen nga askund për të udhëhequr Juventusin, por rezultatet do të flasin për mua dhe ekipin.

Mandzukic? Milani ka gjetur një lojtar me karakteristika shumë precize që mund t’i përshtatet stilit të tyre të futbollit, kështu që është një nënshkrim shumë i mirë për ta”, përfundoi ish-mesfushori. /abcnews.al